MÅ LEIE UT: Kostnadsøkninger kan ha fått flere passive investorer til å leie ut, tror Anette Syversen i Vend.
Foto: FINN
Tall fra FINN overrasker: Høyeste antall ledige utleieboliger på fem år
Men de annonserte leieprisene er klart høyere enn for ett år siden.
Estate Nyheter har skrevet en rekke saker om det vanskelige utleiemarkedet. Det gjelder spesielt i Oslo, der det siden 2019 har forsvunnet over 11.500 sekundærboliger fra det private markedet. I tillegg er det borte nærmere 5000 utleieboliger eid av et AS.
Men det er nyanser. En pressemelding fra FINN viser at antall leieboliger økte i april 2026 sammenlignet med fjoråret. Likevel vokste både leieprisene og konkurransepresset hos tjenesten Qasa.
Men i april i år ble det publisert 6236 nye annonser for bolig til leie på Finn.no i Norge. Det er en økning på 8 prosent fra fjoråret. Men i april 2024 var antallet 6822 nye annonser og i april 2021 6955. Da var rentene på det laveste.
Rekordlavt
– I april ble det publisert flere nye annonser både i landet totalt og i Oslo enn i april 2025. Det var et år med rekordlave antall annonser, sier Anette Syversen i Vend. Hun er også Norgessjef i Qasa.
5. mai 2026 var det over 10.000 ledige boliger til leie på FINN.no. Det er ifølge FINN det høyeste tallet målt på denne datoen siden 2021.
Da Estate Nyheter sjekket tallene onsdag ettermiddag, var det 6570 leiligheter til leie i Norge. Leietakere kunne også velge imellom 1585 rom i bofellesskap, 1339 hybler, 793 eneboliger, 246 tomannsboliger og 100 rekkehus. Til sammen utgjør det 10.633 boenheter/rom.
I Oslo var totalantallet 2359 enheter/rom, hvorav 1555 leiligheter. Det er desidert flest utleieleiligheter i de sentrumsnære og dyreste bydelene.
Stabilisering
Syversen sier at leiemarkedet er svært sesongbetont. Noe kan være påskerelatert.
– Men dette kan være et tegn på at den tilspissede situasjonen vi så i fjor er i ferd med å stabilisere seg. Vi får håpe tendensen holder seg slik at leietakere får sikret seg tak over hodet før høysesongen starter for fullt til sommeren, sier hun i pressemeldingen.
I april var det rekordhøye antall signerte kontrakter. Syversen spekulerer på om det kan skyldes generelle kostnadsøkningen i samfunnet. Denne økningen kan lokke flere passive utleiere inn på leiemarkedet for å spe på inntektene sine fremover.
Men i Oslo er situasjonen fortsatt stram. I Oslo lå utbudet i april på omtrent samme nivå som i fjor. Historisk sett pleide leietakere i Oslo å ha rundt 2500 boliger å velge mellom i april måned. Men mange utleieboliger har altså forsvunnet fra markedet, mange av disse permanent.
Åtte dager
Og søketrykket i det norske leiemarkedet satte nye rekorder i april. Det tok i foregående måned i snitt kun åtte dager å leie ut en bolig. Det er ned fra elleve dager i mars. I de største byene kommer den første søknaden i løpet av tre timer.
Det er derfor kamp om de gjenværende objektene. Hver leieannonse på FINN får ifølge pressemeldingen i snitt 330 klikk.
– Vi ser et fortsatt svært høyt trykk i leiemarkedet i Norge. Attraktive boliger får respons nesten umiddelbart, og utleieprosessene går raskere enn noen gang tidligere, sier Syversen.
Opp 1000 kroner
Det voldsomme trykket reflekteres direkte i prisene. På bare ett år har den gjennomsnittlige annonserte månedsprisen for en leilighet økt med 1000 kroner både i Oslo og på landsbasis.
De siste fem årene har den gjennomsnittlige annonserte prisen steget med rundt 40 prosent.
De annonserte prisene kan avvike en del fra de faktiske utleieprisene. Men i Oslo har de annonserte månedsprisene økt fra 14.704 kroner i april 2021 til 20.965 kroner nå i april 2026. Det er en økning på nesten 43 prosent.
Enorme konsekvenser
På landsbasis er økningen i samme tidsrom fra 9673 kroner til 13.535 kroner. Det tilsvarer en økning på 40 prosent. Økningene er langt over den generelle prisveksten i perioden (23,1 prosent).
– Denne prisveksten har enorme konsekvenser for privatøkonomien til mange leietakere og utleiere. For den enkelte utleier har kostandene knyttet til utleie også økt de siste årene. Økte renter, økte faste driftskostnader og endringer i skattereglene er klare drivere for økningen vi ser i leieprisene, sier Syversen.