Forlik

Mye tyder på at det går mot forlik i pengestriden mellom Kreditkassen og "Kina-Hansen" Byggentreprenøren og den tidligere eiendomsinvestoren. Partene er i forhandlinger for å få saken ut av verden. Bankens krav er på mellom 30 og 35 millioner kroner.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Striden mellom Kreditkassen og Bjørn “Kina”-Hansen har pågått i flere år. Hansen hadde Kreditkassen som finansieringsforbindelse på begynnelsen av 90-tallet. På dette tidspunktet begynte entreprenøren og eiendomsinvestoren å bruke mer og mer av sin tid på utvikling av borekroner. Hansens entreprenørforretning har vært på betydelig størrelse; i 1988 hadde selskapet hans driftsinntekter på 80 millioner kroner og overskudd på 10 millioner kroner.

Ingen flere lånKreditkassen ga flere lån til “Kina-Hansen”s borekroneprosjekter, men plutselig en dag var det stopp. Banken stoppet alle utbetalinger, med den følge at Kina-prosjektene ble sterkt skadelidende. Før dette skjedde hadde Hansen dratt i land en eksklusiv verdensomspennende salgsavtale for borekroner. Avtalen innebar at borekronene skulle produseres i Kina, til en brøkdel av prisen for tilsvarende europeiske borekroner. Basert på en Price Waterhouse-rapport estimerte Chase Manhatten worldwide-rettighetene til 200 millioner dollar. Den såkalte miningdelen som ble ødelagt for Hansen står for om lag 50 prosent.

30-35 mill. Hansen hevdet at Kreditkassen hadde gitt bindende løfter om å være med på Kina-prosjektet. Saken havnet i retten, hvor den etter flere omganger endte med tap for Hansen i Høyesterett. Banken hadde sikret seg i Hansens eiendommer. De totale heftelsene er nå – med renter og omkostninger – kommet opp i 30-35 millioner kroner.

Strasbourg“Kina-Hansen” har hele tiden nektet å betale. Før jul pakket han kofferten og dro til Strasbourg. Bagasjen bestod i vesentlig del av saksdokumenter: Hansen ville bringe saken inn for Menneskerettsdomstolen. Bjørn Hansens påstand var at Høyesteretts dom er feil, og han mente at han kunne bevise at fire av fem dommere var inhabile. Med bistand av professor dr. juris. Carl August Fleischer fikk Hansen oversatt og levert 360 sider dokumenter til menneskrettsdomstolen.

Bob DoleSandefjords-entreprenøren gikk også til sak mot Atlas Copco, som han tidligere hadde som partner. Etter flere runder i rettsystemet gikk også denne saken ut av Norge. Hansen var ikke snauere enn at han presenterte saken for senator Ted Kennedy, og han koblet senere selveste senator Bob Dole på saken. “Kina-Hansen” har aldri lagt skjul på at han bruker de midler som skal til for å vinne sakene sine, koste hva det koste vil.

Rask løsning?Og nå er Kreditkassens plutselig villig til å forhandle med Hansen om saken. Til Sandefjord Blad sier bankens advokat Ivar Sagbakken jr. at han ikke vil kommentere om Hansens fremdrift i rettssystemet har sammenheng med bankens plutselig vilje til å forhandle. Banken understreker at ingen ting ennå er avgjort, men at man håper på en relativt rask løsning. De siste årene har forøvrig Hansen tatt opp entreprenør-virksomheten, med oppdrag både i Oslo og i Sandefjord. Han har tidligere gått til sak mot Fellesforbundet i Oslo, hvor han krevde erstatning for boikott og ærekrenkelse.

Powered by Labrador CMS