Kjøpte til 6,5-7 prosent

Stasjonskvartalene ble kjøpt til en nettoyield mellom 6,5 og 7 prosent.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

For en uke siden ble det kjent at AVA Eiendom har bladd opp ca. 500 millioner kroner for å overta Stasjonskvartalene (bildet) i Asker fra Aberdeen Eiendomsfond Norge II.

Adm. direktør Arne Vannebo i AVA Eiendom opplyser til Budstikka.no at eiendommen ble kjøpt til en netto direkteavkastning (yield) på 6,5-7 prosent, og han anslår at det er omkring nivået for tilsvarende eiendommer i Asker sentrum.

Ifølge tredjekvartalsrapporten til Aberdeen Eiendomsfond Norge II utgjør de årlige brutto leieinntektene fra Stasjonskvartalene 33,7 millioner kroner. Hvis vi forutsetter en kjøpesum på 500 millioner kroner, tilsvarer en nettoyield på 6,5 prosent 32,5 millioner kroner i netto leieinntekter, mens 7 prosent yield tilsvarer 35 millioner.

Stasjonskvartalene er på 26 568 kvadratmeter, som betyr at AVA Eiendom har betalt snaue 19 000 kroner kvadratmeteren for Stasjonskvartalene. Eiendommen består både av kontor- og handelslokaler. På gateplan er det flere butikker, blant andre REMA 1000, serveringssteder, og Posten, men Arne Vannebo ønsker mer handel inn.

– Stasjonskvartalene er en godt forvaltet eiendom, men vi ser merpotensial i fremtidig utvikling av handelsseksjonene på gateplan, uttalte blant annet Vannebo om kjøpet i forrige uke.

– Handelsdelen av Stasjonskvartalene er litt underutviklet og lukket, slik det fremstår i dag. Vi ønsker mindre murstein og vil åpne opp med mer glass i fasadene, sier Vannebo til Budstikka.no. Det er ikke på gang et nytt kjøpesenter, men AVA-sjefen sier det vil komme flere butikker, servering og publikumsrettede tjenester på gateplan. Kontorvirksomheten vil være oppover i etasjene. Den gjenværende tiden av leiekontraktene per september i fjor var for øvrig 3,9 år.

Vannebo sier videre at kjøpet ble finansiert ved å låne 70 prosent, mens de resterende 150 millionene er egenkapital de har hatt stående i banken.

Powered by Labrador CMS