For å lykkes trenger rekvisitakjeden tomter. Mange tomter. – En av de største utfordringene er selvfølgelig å finne tomter med god beliggenhet, sier administrerende direktør i Biltema Norge, Tommy Fredriksen. Biltema har i dag 50 varehus i Norge. Innen 10 år skal de ha dobbelt så mange. – Vi kommer til å etablere mellom fire og seks nye varehus årlig den neste perioden. Totalt snakker vi om rundt 50 nye Biltema-butikker, men det avhenger litt av hva vi får fatt i av tomter eller eksisterende eiendommer, sier Fredriksen.
Kan koste 500 millDette er en satsing som selvfølgelig kommer til å koste penger, mye penger. Ifølge Fredriksen har de ikke noen konkrete tall for hva de har planlagt å investere i tomter og eiendommer de kommende årene.– Tomtekostnadene varierer veldig alt etter hvor man ønsker å etablere seg. En tomt i Oslo kan fort koste over 100 millioner kroner, mens en tomt med noe mindre sentral beliggenhet et annet sted i landet kan koste 20 millioner kroner, sier Fredriksen. Han legger imidlertid ikke skjul på at de fort kan komme til å investere en halv milliard kroner bare i tomter og eiendommer de neste årene. – Det er vanskelig å si hvor stort beløpet kan komme til å bli, men det er ikke et usannsynlig tall, sier Fredriksen. Biltema deler sine butikker inn i tre ulike kategorier. A-butikker, som er flaggskipene. Disse er fra 6500 kvadratmeter og oppover. Det er i dag ingen slike butikker i Norge. B-butikker, som er på rundt 4500 kvadratmeter og C-butikkene som er på rundt 3500 kvadratmeter. – For Norge sin del er det B- og C-butikker som er mest aktuelt, sier Fredriksen.
Penger på bokBiltema har solid økonomi. I fjor hadde de en omsetning som passerte 2 milliarder kroner, og i år ender de opp på rundt 2,3 milliarder kroner. Det betyr at de siden 2006 har doblet omsetningen. – Det er selvfølgelig en utvikling vi er godt fornøyd med, sier Fredriksen. Solid omsetningsvekst er ikke nødvendigvis sammenfallende med gode resultater. Men for Biltema er det det. Resultatene har forbedret seg år for år og i fjor hadde de et positivt resultatet før skatt på 65 millioner kroner mot 37 i 2006. – Vi har solid økonomi og er ikke lånefinansiert. Det betyr at dersom vi finner en tomt eller en eiendom som vi liker, så har vi mulighet til å handle raskt. Det pleier vi også å gjøre, sier Fredriksen. Selv om butikkene i Norge går godt, så går butikkene i Sverige enda bedre. Selv om det er dobbelt så mange butikker i Norge som hos våre naboer i øst, er omsetningen på de rundt 25 butikkene i Sverige like stor som her hjemme. – Hver enkelt butikk i Sverige har dobbelt så høy omsetning som hver enkelt butikk her hjemme. Det skyldes nok at det er et større tilfang av kunder i disse butikkene, sier Fredriksen.