Fra Sjølyst til Kværnerhallen
ISS flytter hovedkontoret fra Sjølyst Plass 2 til OBOS og Kværnerhallen.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
OBOS opplyser i en pressemelding torsdag at OBOS Forretningsbygg har inngått en avtale med ISS om å flytte det norske hovedkontoret til Kværnerhallen. ISS legger beslag på en tredel av lokalene i Kværnerhallen (se illustrasjon). Kværnerhallen både eies og forvaltes av OBOS Forretningsbygg AS.
I tillegg til hovedkontoret flytter ISS regionkontoret i Ulvenveien 83 til Kværnerhallen. Flyttingen fra Sjølyst og Ulven skjer 1. november 2012.
– I Kværnerbyen og Kværnerhallen har ISS funnet et sted som oppfyller alle deres ønsker, det er vi naturligvis svært glade for. Avtalen som er signert, er en femårsavtale med opsjoner på fem pluss fem år til. 300-380 ansatte vil ta i bruk 5600 kvadratmeter kontorer i åpent landskap, i tillegg til lager og parkering, forteller eiendomssjef Terje Arnesen i OBOS Forretningsbygg.
De ISS-ansatte vil sitte svært tett etter flyttingen. 300-380 ansatte fordelt på 5600 kvadratmeter tilsvarer 14-18 kvadratmeter per ansatt, som er svært arealeffektivt.
Kværnerhallen står ferdig til sommeren. Konsernsjef Hans John Øiestad i ISS Norge sier i pressemeldingen at huset skal være en møteplass for ledere, funksjonærer, kunder og servicemedarbeidere fra hele landet. Flyttingen gir en årlig besparelse for ISS på mer enn 17 millioner kroner.
Det opplyses ingenting i pressemeldingen om leienivået. Det nærmeste analyserte sammenliknbare området er kanskje Bryn/Helsfyr, og her ligger topp leienivåer rundt 1800 kroner kvadratmeteren.
Hele den gamle Kværner-tomten i Lodalen er iferd med å bli transformert til en ny bydel. I tillegg til kontorer og forretninger vil bydelen til sammen huse 1800 nye leiligheter. De første innbyggerne flyttet inn høsten 2007.
Kværnerbyen skal utvikles med restauranter, butikker og servicetilbud. Sammen med kontordelen utgjør dette om lag 48 000 kvadratmeter med arealer. Kontorbygget A3 blir hovedbygget med et areal på 23 000 kvadratmeter, mens Kværnerhallen er på drøyt 15 500 kvadratmeter.