Eiendomguttas dyre båteventyr

Øystein Landvik og Ivar Tollefsen har tapt stort på oppkjøp av båtplasser.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Å industrialisere og strømlinjeforme båtplassbransjen har ikke vært en lett oppgave. Det har eiendomsinvestor Ivar Tollefsen og Union Gruppens sjef og partner Øystein Landvik fått merke. De seneste tre årene har deres båteventyr i form av selskapet Båtgutta AS tapt nesten 35 millioner kroner.

Båtgutta AS har kjøpt opp båtplasselskaper som Aker Marina AS, AS Holmen Yachværft, Leangbukta Holding AS og Akser Marina Drift AS. Datterselskapene tjener penger, men Båtgutta AS’ problem er at det ble betalt for mye da selskapene ble kjøpt.  Selskapet hadde rentekostnader på 22,8 millioner kroner i fjor, noe som ga et resultat før skatt på minus 14,7 millioner. Året før var underskuddet 10,9 millioner etter rentekostnader på 22,7 millioner. Konsernresultatet til Båtgutta viste et tap på 18,9 millioner kroner i 2011 og 22,5 millioner kroner i 2010.

Datterselskapet Leangbukta Holding oppnådde i fjor et resultat på 3 millioner kroner etter en omsetning på 9 millioner. Asker Marina AS tjente 3,4 millioner etter en omsetning på 6 millioner, mens AS Holmen Yachværft satt igjen med 1,4 millioner i resultat og en omsetning på 12,6 millioner.

Balansen i Båtgutta AS viser en verdi på datterselskapene på 198,8 millioner kroner. Egenkapitalen er minus 22 millioner kroner og gjelden til kredittinstitusjoner er på 307 millioner.

Øystein Landvik og Henning Hexeberg eier gjennom selskapet Investus AS 57 prosent av Båtgutta. Ivar Tollefsens selskap Fredensborg har en eierandel på 28 prosent, mens Siv Ing Ingar Brauti AS har de resterende 15 prosentene.

Foto av Øystein Landvik og Ivar Tollefsen

Powered by Labrador CMS