Fra kjempesmell til solid overskudd

Publisert Sist oppdatert

Etter flere år med store underskudd i Hvidsten Eiendom, viser de nylig innleverte 2010-regnskapene at eiendomsutvikleren for alvor har fått skuta på rett kjøl. Hvidsten Eiendom eies av den eksentriske eiendomsutvikleren Arne Hvidsten.

17,3 millioner i pluss2010-regnskapet viser et resultat før skatt på 17,3 millioner kroner. I 2009 viste regnskapet et tap på 20 millioner kroner, i 2008 var minustallene oppe i nærmere 37 millioner kroner. Bak 2010-tallene skjuler det seg driftsinntekter på fem millioner kroner og finansinntekter på 20 millioner kroner. Også i 2009 var driftsinntektene på omtrent samme størrelse, men dette året viste regnskapet en minus på nærmere ti millioner kroner i posten finansinntekter. Året før var det enda verre, med et finanstap på hele 32 millioner kroner.

Fra toppenSelv om resultatet er en betydelig styrking sammenlignet med året før, er tallene på bunnlinjen betraktelig under det Hvidsten sopte inn i årene 2004-2007. I disse årene hadde Hvidsten Eiendom et samlet resultat før skatt på 184 millioner kroner. Toppårene var 2005 og 2006, hvor selskapets resultat før skatt viste 64 millioner i pluss – for hvert av årene.

Dro til ThailandArne Hvidsten var en av de som først så potensialet i å utvikle borettslag med lave innskudd og skyhøy fellesgjeld, et forretningsområde som nærmest er lagt dødt de siste årene. Arne Hvidsten har derfor i stedet skiftet fokus til Thailand, hvor han i flere år har arbeidet med utvikling av storprosjektet ”The Beach”. I tillegg har han lansert seg selv som popmusiker (se egen sak). ”The Beach” skulle egentlig vært påbegynt for tre år siden, og i diverse fora har Hvidsten fått hard kritikk for manglende informasjon om fremdriften. Det skal være over hundre personer som har betalt inn depositum.

RelanseresTil Thailands Tidende uttaler Hvidsten at han beklager manglende kommunikasjon om fremdriften av byggingen. Prosjektet er nå under relansering under navnet ” The Grand Oriental”. Ifølge Thailands Tidende var investorene opprinnelig lovet leiligheter i et annet Hvidsten-prosjekt, men ifølge Hvidsten er dette prosjektet skrinlagt. Investorene loves nå retten til førstevalg av leiligheter i det nye prosjektet, som ifølge Arne Hvidsten skal lanseres offisielt før året er omme.

Powered by Labrador CMS