André Gaden, CEO Public Property Invest (PPI)
André Gaden, CEO Public Property Invest (PPI)

Leieinntektene til PPI økte med 120 prosent i Q4

– 2025 har vært et transformativt år, sier administrerende direktør André Gaden i Public Property Invest.

Publisert

Leieinntektene til Public Property Invest (PPI) økte med 120 prosent til 389 millioner kroner (177 mill.) i fjerde kvartal og med 64 prosent til 1.089 millioner kroner (662 mill. kroner) i 2025, sammenlignet med samme periode i fjor, fremgår det av en melding fra selskapet.

Netto inntekt fra eiendomsforvaltning økte med 142 prosent til 147 millioner kroner (61 mill.) i fjerde kvartal og med 73 prosent til 468 mill. (270 mill.) i 2025.

Positive verdiendringer på investeringseiendommer utgjorde 43 mill. i fjerde kvartal og 335 mill. kroner i 2025. Resultat før skatt var 89 mill. (246 mill.) i fjerde kvartal og 648 mill. (73 millioner kroner) i 2025.

– 2025 har vært et transformativt år for PPI. Vi har kjøpt totalt 778 eiendommer og blitt et stort pan-nordisk selskap med betydelig virksomhet i Sverige, Norge, Finland og Danmark. Inn i 2026 er PPIs portefølje og årlige leieinntekter om lag fem ganger større enn ved inngangen til 2025, uttaler administrerende direktør André Gaden i meldingen.

– Vår kapitalallokeringsstrategi er rettet mot å maksimere aksjonærverdier, samtidig som vi opprettholder en konservativ balanse, og vi har levert en totalavkastning til aksjonærene på om lag 35 prosent i 2025 og 70 prosent siden børsnoteringen i april 2024, sier Gaden.

Per 31.12.2025 eide PPI 850 eiendommer med en samlet markedsverdi på om lag 54,2 milliarder kroner og en gjennomsnittlig netto yield på 5,7 prosent. Utleiegraden i forvaltningsporteføljen var 95 prosent, med en gjennomsnittlig gjenværende leietid på 6,9 år (7,3 år inkludert prosjektporteføljen).

I løpet av fjerde kvartal gjennomførte PPI et transformativt oppkjøp av en nordisk portefølje innen sosial infrastruktur til en verdi av 38 milliarder kroner fra Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB. Som følge av dette har PPI blitt den største børsnoterte europeiske eieren av eiendommer innen sosial infrastruktur, eldreomsorg og helse i en region preget av befolkningsvekst og en aldrende befolkning, noe som driver varig etterspørsel etter omsorgstjenester.

Transaksjonen ble finansiert med 13,8 milliarder kroner i ny egenkapital, 12,7 milliarder svenske kroner i usikret brofinansiering og kontanter på balansen. Brofinansieringen ble delvis tilbakebetalt med 9,2 milliarder svenske kroner i første kvartal 2026, etter to obligasjonsutstedelser i januar 2026 på til sammen 900 millioner euro.

PPI har opprettholdt en disiplinert kapitalstruktur med belåningsgrad (LTV) under 50 prosent siden børsnoteringen, samtidig som selskapet har vokst betydelig. Per 31.12.2025 var LTV 48,3 prosent, og netto gjeld/årlig EBITDA (justert for pågående utviklingsprosjekter) var 9,5.

I desember varslet styret at de vil foreslå et utbytte på 1 krone per aksje til generalforsamlingen i 2006, fordelt på kvartalsvise utbetalinger på 0,25 kroner per aksje fra andre kvartal 2026. Dersom dette godkjennes, vil PPI utbetale totalt 0,9 kroner per aksje i 2026, mot 0,35 kroner per aksje i 2025 (+157 prosent).

PPI har startet forberedelser til flytting av selskapsrettslig hjemsted til Sverige og en primærnotering på Nasdaq Stockholm, som forventes gjennomført i andre kvartal 2025.

Powered by Labrador CMS