– Fornøyd, tross alt

Adm. dir. i Statsbygg, Kjell Brevik, tok sin hatt og gikk etter påstander om uryddig forretningsdrift i den statlige etaten. Avskjeden innebærer en fallskjerm på om lag 300 000 kroner. Foreløpig er det uvisst om Brevik vender tilbake til noen ny lederstilling i eiendomsbransjen.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Toppsjefen i Statsbygg, Kjell Brevik, sa opp sin stilling i Statsbygg i midten av juli, etter lang tids tautrekking mellom ham og Planleggings- og samordningsdepartementet. Uryddig forretningsdrift og utilfredsstillende lederstil var blant karakteristikkene som ble brukt om Kjell Brevik etter hans tid i Statsbygg.

Fallskjerm

Partene vurderte flere ulike løsninger, men til slutt endte altså det hele med at Brevik inngikk en avtale om å si opp sin stilling. Avtalen innebar at Brevik ikke kom tilbake på jobb når ferien hans var ferdig i midten av august. I tillegg skulle han få en fallskjerm tilsvarende lønn i et halvt år. Dette dreier seg om nærmere 300 000 kroner.– Jeg husker ikke tallene eksakt i farten, men det dreier seg om beløp i den størrelsesorden, sier Kjell Breviks advokat Erling O. Lyngtveit til NæringsEiendom.– Hvordan reagerer dere på karakteristikken «uryddig» om Breviks forretningsdrift?– Den er vi sterkt uenig i. Brevik tar sterk avstand fra denne karakteristikken.Lyngtveit beskriver situasjonen som har oppstått som en kulturkollisjon.– Breviks dynamiske lederstil har ikke passet for departementet. Manglende tilbakemeldinger og dårlig kommunikasjon gjorde Brevik frustrert. Partene fungerte rett og slett ikke sammen.

Ikke fulgt retningslinjer

Departementsråd Brit Denstad sier i en kommentar til Aftenposten at det ikke var kulturforskjeller som var årsaken til at Brevik sluttet i sin stilling. Til Aftenposten uttaler hun at Brevik ikke har rettet seg etter de retningslinjer som gjelder i Statsbygg som forvaltningsbedrift.Kjell Brevik har vært i Statsbygg i tre år. Før det var han adm. dir. i entreprenørbedriften AS Anlegg i Trondheim. Det har imidlertid ikke lykkes NæringsEiendom å bringe på det rene om Brevik har fått tilbud om noen ny stilling i eiendomsbransjen. Advokat Erling O. Lyngtveit ønsker ikke å utdype sin klients fremtidige arbeidsplaner.– Det synes jeg Kjell Brevik får svare på selv, sier Lyngtveit.

– Når alt kommer til alt; er dere fornøyd med avtalen som er inngått med Statsbygg?– Løsningen er tilfredsstillende, ja, sier advokat Erling O. Lyngtveit.Kjell Brevik har vært på ferie siden han sa opp stillingen i Statsbygg, og det har ikke lykkes NæringsEiendom å få tak i ham for en kommentar.

Powered by Labrador CMS