Der skal oljegiganten oppgradere dagens bygning betydelig for å få plass til alle ansatte i Stavanger-regionen ifølge en pressemelding.
Annonse
– Vi har balansert mange dilemmaer og hensyn i denne prosessen og beslutningen. Jeg er trygg på at det å bli værende på Forus Øst er et godt valg. Vi har en stolt historie i området. Nå ser jeg frem til å samle alle våre rundt 4.500 medarbeidere i ett oppgradert bygg. Det vil legge til rette for tett samarbeid og et godt arbeidsmiljø, sier konsernsjef Anders Opedal i Equinor.
Annonse
Anders Opedal.Foto: Ole Jørgen Bratland/Equinor
Forus Øst sto ferdig i 1981. 80 prosent av nåværende bygningsmasse skal gjenbrukes, i tillegg til at det nye bygget skal gjøres mer energieffektivt. Ombyggingen skal være ferdig i 2030.
– Det har vært viktig for oss å ta hensyn til at ansatte er bosatt i hele regionen, og er tett på kollektivakser og flyplass. Forus Øst har tjent oss godt i 40 år og vil gjøre det også i tiårene som kommer, påpeker Opedal.
Annonse
Ett av grepene i renoveringen er å flytte hovedinngangen til bygget mot sørøst. Det er også foreslått en ny park som blir en del av en ny allé med gang- og sykkelveier langs Petroleumsveien.
Dagens ansatte er i dag fordelt på fire bygg: Forusbeen 50 (Forus Øst), Svanholmen 8 (Forus Vest), Kanalsletta 3 og Vassbotnen 23.
Lang utvikling
Alfred Ydstebø i Base får nå oppdraget med å utvikle det nye hovedkontoret, basert på dagens eiendom.
– Og det er jeg sammen med eierne av Forusbeen 50, Nordea, Storebrand og DNB. Vi i Base vil etter en lang og grundig prosess få takke Equinor for tilliten. Når det er sagt, har de også hatt gode alternativer med dyktige aktører både i Stavanger og Sandnes, sier Ydstebø som gleder seg til å jobbe tett sammen med Equinor de neste årene for å utvikle hovedkontoret.
Også prosjektleder og daglig leder Andreas Poulsson i Base Property ser fram til å komme i gang,
– Nå skal vi levere et bærekraftig prosjekt som både Equinor og hele regionen kommer til å bli stolte av når det står ferdig – midt i Norges største energiklynge, påpeker Poulsson.