Skole sparte miljøet for 2.500 tonn CO2
Sogn Videregående skole i Oslo reduserte sitt CO2-utslipp med 2.500tonn i løpet av ett år. Skolen gikk over fra tradisjonell oljefyringtil en fleksibel løsning med bioenergi og olje.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
90 prosent av tiden har anlegget ved Sogn videregående skole kunbenyttet biobrensel som oppvarmingskilde. Anlegget brukte totalt 7GWh biobrensel, tilsvarer oppvarming av 500 boliger, av det samledevarmebehovet på 8,3 GWh. Reduksjonen i den totale mengden fossiltbrennstoff tilsvarer omlag 900.000 liter bensin/diesel, eller enkjørelengde på rundt 10 millioner kilometer for en bilpark, hviskjøretøyene bruker i underkant av en liter drivstoff på mila.
– Mønstereksempel– Sogn videregående skole har for oss blitt en mønstereksempel påhvordan fleksibel oppvarming kan redusere CO2-utslippet, sier ErikNilssen i Bioenergi AS, som har levert løsningen og er ansvarlig fordriften av den.Bruk av bioenergi har fått stor plass i Energimeldingen, og det erpolitisk vilje til å satse mer på denne type varmekilde. Rundthalvparten av Norges totale varmebehov kan dekkes med bioenergi, utenat å drive rovdrift av skogen.– Mye biobrensel blir i dag avfall. Når vi kan bruke denne ressursentil å redusere utslippet av CO2 får vi en dobbel gevinst, sierNilssen.
FleksibilitetBiobrenselanlegg som på Sogn videregående skole vil alltid hamulighet for å fyre med minst én annen energikilde enn biobrensel.– Fleksibilitet er stikkordet for morgendagens varmeløsninger. Detgjelder både i private hus og i større bygninger som denne. På grunnav lave kraftpriser har nordmenn sluppet å vurdere sin bruk avenergi. I våre naboland, hvor prisene er betydelig høyere harbioenergi en helt annen posisjon i markedet, sier Nilssen.Til forskjell fra fossile brensler gir biobrensel ikke netto utslippav CO2 ved forbrenning. Utslippet tilsvarer kun den mengden som bletatt opp fra lufta da treet vokste opp. Biobrensel bidrar følgeligikke til drivhuseffekten.Anlegget på Sogn videregående skole eies og drives av Bioenergi AS.Oslo kommune betaler den samme prisen per kWh som de ville betalt fortradisjonell oppvarming med olje og elektrisitet, for tiden ca. 30øre per kWh.