Skal investere for 1,6 mrd.

Nye Down Town i Porsgrunn vil koste 1,6 milliarder kroner. Amfi Eiendom og eieren Storebrand Eiendom står i spissen for utviklingen.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Down Town er Telemarks største kjøpesenter, drøyt 20 år gammelt, og ligger i hjertet av Grenland, nær Porsgrunn sentrum. Tvers over elven på bildet ligger Porsgrund Porselænsfabrik.

Allerede i 2008 var det store planer for utvidelse av Down Town fra den daværende driveren av senteret, Steen & Strøm (se illustrasjon). Målet med arkitektkonkurransen som ble avholdt den gangen, var å utvikle Down Town og området rundt til et senterområde med bymessige kvaliteter.

Det er Storebrand Eiendom som eier Down Town, men Amfi Drift AS og Sektor Eiendomsutvikling som forvalter kjøpesenteret. Amfi Eiendom skal prosjektere og gjennomføre utviklingen av Nye Down Town.

Området sør i Porsgrunn skal altså utvides og utvikles som et sentrumsområde med handel, service, kontor og boliger.

Ifølge Porsgrunn Dagblad økes antallet nye butikker i Down Town rundt 90 til over 150. Arealene øker fra 35 000 kvadratmeter til 50 000 kvadratmeter.

– Det som er sikkert, er at det blir utvidelse med 15 000 kvadratmeter. Vi har ventet på avklaring av blant annet nye tilkomstveier i reguleringsplanen. Vi skal prosjektere utvidelsen i detaljer fra august og utover høsten, uttalte utviklingsdirektør Torbjørn Torske i Amfi Eiendom til Varden i mai i år.

De 1,6 milliardene som nå skal investeres, er inklusive det Porsgrunn Dagblad omtaler som en solid opprydding og oppgradering av nedre del av Storgata og det såkalte Skomvær-kvartalet. Derfor  dreier planene seg like mye om et byutviklingsprosjekt.

Porsgrunn-politikerne har vedtatt reguleringsplanen for Down Town, men bystyret har krevd at utbyggerne må starte  bygge ut nedre del av Storgata, det såkalte Franklin-torget og Skomvær-kvartalet.

– I forbindelse med utbyggingen vil Down Town i enda større grad bli knyttet sammen med Franklintorget og nedre delen av Storgata. Det vil komme hele sentrum til gode, sier Torbjørn Torske til Porsgrunn Dagblad.

I fjor omsatte Down Town for rundt én milliard kroner. Det inkluderer noen butikker i Skomvær-kvartalet og Bratsberg Brygge, som nå forvaltes på lik linje med Down Town.

Powered by Labrador CMS