Klart for bikkjeslagsmål
En rekke internasjonale aktører posisjonerer seg for at det norske Facility Management-markedet skal ta av. – Potensialet er gigantisk, sier Anders Larsson i Dalkia-OPAK.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
ISS. Compass Group. Veolia Environment. Siemens. Coor Service Management. YIT. NEAS. Dette er bare noen av aktørene som nå posisjonerer seg for det raskt voksende Facility Management-markedet i Norge.
Det norske markedet for eiendomsdrift er i helt i startgropen i forhold til andre land og forventningene til fremtiden er store blant aktørene.
– Gigantisk potensialVeolia Environments datterselskap Dalkia har gått sammen med OPAK for å kapre det norske markedet for teknisk eiendomsforvaltning og drift og vedlikehold av energiproduserende anlegg.
– Potensialet er gigantisk når man sammenligner med England og Sør-Europa, sier adm. direktør Anders Larsson i Dalkia-OPAK til NæringsEiendom.
Han må imidlertid erkjenne at det tar tid å bygge markedet.
– Nå er ikke den offentlige sektoren på banen lenger heller, men vi får en jevn vekst hvert år, sier Larsson.
Hans selskap forvalter rundt 500.000 kvadratmeter. Hydro Pensjonskasses Bygdøy Allè 2 er den største kunden.
– I motsetning til våre konkurrenter er vi hovedsakelig inne på den tekniske siden, sier Larsson.
Sultne veteranerDet britiske selskapet Compass Group er som veteraner å regne i det norske FM-markedet. Allerede for ti år siden begynte selskapet å vinne FM-kontrakter.
– Vi har ventet på at kundene skulle bli klare for å outsource, og nå er det tydelige tegn på at mange store konsern tenker på å samle sine hjelpefunksjoner. Nå kommer dette for fullt i Norge. Vi snakker om et marked på nesten 40 milliarder kroner, hvorav bare en liten andel er satt bort til FM-aktørene. Compass har ambisjoner om å vokse, sier salg- og markedsdirektør Sigurdur Gardarsson i Compass-selskapet Eurest.
Hans selskap driver også med eiendomsdrift, men satser på å tilby et så bredt tjenestespekter som mulig.
– Vi legger om organiseringen slik at vi får gitt kundene totalløsninger. Da vil kundene spare på å ha en singel kontrakt, sier Gardarsson.
Store ambisjonerSiemens er også klar for å ta det norske FM-markedet.
– Vi har drevet med teknisk FM i noen år i Norge. Vi har stort sett konsentrert oss om å drifte den tekniske siden, sier seksjonsleder i Siemens FM Stian Søhoel.
Industri- og teknologigiganten satser imidlertid nå på et mye bredere spekter.
– Vi har ambisjoner om å vokse kraftig i de neste årene. Vi ser at det er et marked som er i modning og i Norge er lite av potensialet tatt ut, sier Søhoel.