«Kjedelig» berg- og dalbane
«Kjedelige» Olav Thon Eiendomsselskap har vært gjennom en berg- og dalbane på børsen så langt i år.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
I alle år har Olav Thon Eiendomsselskap vært en aksje for spesielt interesserte. Likviditet og omsetning er lav og aksjen er blitt handlet med stor rabatt i forhold til eiendomsverdiene. Men den seneste tiden har Olav Thon-aksjen opplevd stor interesse. Omsetningen har gått kraftig opp og kursutviklingen har vært god, men med store svingninger.
Ved utgangen av fjoråret endte Olav Thon Eiendomsselskap på 125,50 kroner. Gjennom de to første månedene av 2015 kastet investorene seg over aksken, som nådde en topp på 179 kroner i slutten av februar. Det tilsvarer en oppgang på hele 42,6 prosent. I dagene etter toppen lå aksjen stabilt på mellom 170 og 175 kroner, før den falt tilbake. I begynnelsen av juni ble aksjen handlet til litt over 160 kroner. Men den seneste måneden har Olav Thon Eiendomsselskap fått hard medfart på Oslo Børs. Aksjen handles nå på 138,50, og er dermed ned 15 prosent i juni. Selskapet leverer for øvrig store penger og meldte nylig om dobling av resultatene.
Til sammenligning har svingningene vært mye mindre i Entra ASA og Norwegian Property. Entra-aksjen er opp 0,5 prosent hittil i år. På kurs 74,50 kroner er aksjen opp 1 prosent i juni. Aksjen steg heller ikke like mye som Olav Thon på starten av året. I begynnelsen av mars toppet Entra-aksjen på 88 kroner, og den hadde da steget med 15 prosent siden årsskiftet. Norwegian Property har falt med 5,7 prosent fra nyttår til i dag.