Grønt lys for OBOS

Skedsmo-politikerne har nå godkjent planene for OBOS´ store prosjekt i Lillestrøm.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Det er planene for den såkalte Jernbanetomten i Lillestrøm sentrum som nå begynner å ta form. Prosjektet fikk navnet Portalen i et parallelloppdrag høsten 2012, der LPO Arkitekter stakk av gårde med seieren.

Tomten, som ligger rett ved siden av jernbanestasjonen, har i lengre tid stått ubebygd og er benyttet som parkeringsplass. Eiendommen var eid av Coop Norge Eiendom AS, som nå deler eierskapet av Jernbanegata Lillestrøm AS med OBOS Forretningsbygg AS.

I kommuneplanen til Skedsmo kommune er området avsatt for tjenesteyting, kontor, bevertning og forretning. Totalt areal innenfor planområdet er ca. 17 mål. Tomtens beliggenhet er tidligere beskrevet som «godt egnet for hotell og bymessige funksjoner som utnytter nærheten til togstasjonen».

Romerikes Blad skriver nå at den politiske innspurten hadde rekordfart. Prosjektet Portalen (se illustrasjon), Kanalveien 2/Jernbanegata har funnet en form som kommunepolitikerne i Skedsmo kan akseptere, etter å ha sendt tilbake tidligere forslag.

Prosjektet består nå av et kontorbygg, to boligblokker, et hotellbygg, samt et nytt torg og grønne uteområder mellom blokkene. Opprinnelig plan var på i alt ca. 50 000 kvadratmeter med 110 boliger, ca. 800-900 arbeidsplasser, og forretninger på til sammen 3000 kvadratmeter.

Planforslaget skal nå ifølge Romerikes Blad gi 175 hotellrom og 15 000 kvadratmeter med kontorer og boliger. I 2013 ble det utarbeidet et forslag med et hotell med elleve etasjer. Hotellet får varierende høyder i 6-12 etasjer, kontorbygget 6-11 etasjer, mens det blir boliger i 4-8 etasjer.

Hotellet vurderer ifølge Romerikes Blad en ny plan for 1. etasje, der hele restaurantområde legges slik at det blir større åpenhet og aktivitet mot gaten.

Powered by Labrador CMS