Tomtebytte løste hotellplaner

Arthur Buchardts hotellplaner i Tromsø lar seg endelig realisere gjennom et tomtebytte.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

NEnyheter skrev i januar at det hadde kommet innsigelser på Arthur Buchardts omstridte hotellplaner ved Framsenteret på Strandveien i Tromsø. NRK meldte at Buchardt hadde skrinlagt planene for et 22-etasjers T-formet høyt hotell, noe investoren avviste.

Men det måtte Buchardt, etter mange års arbeid for å få bygge et hotell sør i Tromsø sentrum. I tillegg til kritikken møtte Buchardt på en utfordring i form av Framsenterets (Nordområdesenter for klima- og miljøforskning) utviklingsplaner i det aktuelle området.

Framsenteret skal sette i gang med byggetrinn to senere i år og ønsker også å ha muligheten for videre ekspansjon. Denne ekspansjonen ble vanskeliggjort av Buchardts hotellplaner. Tromsø kommune inviterte derfor Arthur Buchardt og Framsenteret til et møte for å finne en løsning, et møte som fant sted i går.

Og løsningen blir at Buchardt og Framsenteret byttet tomter.  Arkitektfirmaet Snøhetta skal nå designe et nytt hotell over 14 etasjer for Buchardt. Hotellet vil få rundt 390 hotellrom, restaurant, kongressal, treningslokaler, en stor terrasse, samt restaurant og bar i toppen.

– Det er mange hensyn å ta, men vi har landet på en løsning jeg tror vil fungere fint. Dette hotellet har et mer arktisk preg enn det vi presenterte i 2012, sier Arthur Buchardt til NRK Troms

Planen er nå å begynne med reguleringen så fort som mulig, slik at byggestart kan skje i 2014. Forventet ferdigstillelse er 20 måneder senere.

Også Peab har planer i det aktuelle området, de skal bygge nye lokaler på 8500 kvadratmeter med plass til 420 arbeidsplasser. Aker Solutions har dessuten planer om et bygg i området på til sammen 15 000 kvadratmeter.

Powered by Labrador CMS