Skal styre Reitans kiosk-imperium

Publisert Sist oppdatert

I mars kjøpte Reitan Servicehandel (RSH) over 1000 kiosker i Finland, Estland og Litauen. Etter at Europakommisjonen tidligere i mai godkjente kjøpet, er nå Sangnes på plass som sjef i Finland. Han vil ha 5000 ansatte under seg og en omsetning på rundt 10 milliarder kroner.

Les også: Har kjøpt 1000 kiosker i Finland

Snuoperasjon i SverigeSangnes har de siste syv årene stått for en suksesshistorie i Norge og Sverige og regnes som Reitanfamiliens mest suksessfulle leder. Han overtok Pressbyrån og etter hvert 7-Eleven Sverige i 2004, etter å ha ledet blant annet selskapet VITA etter Reitans oppkjøp av Narvesen i 2001.

Med Sangnes ved roret oppnådde kjeden 34 prosent vekst, og ble kåret til årets franchisesystem i Sverige, ifølge en pressemelding fra Reitangruppen.

Les også: Reitan kjøper Pirsenteret i Trondheim

Ryddegutt– Jeg liker utfordringer. Det er det som motiverer og trigger meg, sier Sangnestil Ringerikes Blad.  Han skal nå ukependle til Helsinki. Målet er å gjøre R-Kioski til det mest lønnsomme kioskselskapet i Reitan.

– Men først skal jeg lytte og lære, før vi eventuelt forandrer.

Han vil parallelt lede Reitan Servicehandel Norge frem til 1. september.

Les også: Blir ny sjef for Reitans eiendomsselskap

Økt omsetning på rundt 3 milliarder– R-kioski i Finland står for nærmere 90 prosent av total kontantstrøm for våre nye markeder og er et meget viktig land for vår del, uttaler Magnus Reitan.

Omsetningen for RSHi fjor var på 11,4 millarder. Etter oppkjøpet av R-kioski tidligere i år, vil Reitan Servicehandel omfatte nærmere 14 milliarder i omsetning, 2.500 utsalgssteder og 18.000 sysselsatte.

Powered by Labrador CMS