Rettsstrid med universitetet
Opplysningsvesenets Fond (OVF) eier en stor del av tomten på Blindern hvor Universitetet i Oslo er lokalisert.
Tomten er på ca. 46 mål og befinner seg på den nedre delen av Blindern. Universitetet har leid tomten av OVF siden 1920.
En kraftig økning i festeavgiften har havnet i retten.
– Vi ønsker ikke å prosedere saken i pressen, er det eneste direktør Ole-Wilhelm Meyer i Opplysningsvesenets fond vil si om dette.
Les også: Børs og katedral
Les også: Fest for tomtefestere
Da saken gikk for Oslo Tingrett i november i fjor, konkluderte retten med at leien kunne økes fra 371.250 kroner til 7,4 millioner. Dette mener imidlertid OVF er for lite og har valgt å anke saken til lagmannsretten.
Fondet mener at tingretten har verdsatt eiendommen på feil måte og at det riktige leienivået burde være 47 millioner kroner.
Like før jul i forfjor solgte OVF en tomt på Blindern for ca. 100 millioner kroner. Den var på snaut 4,5 dekar.