– Mange store ledige lokaler

DNB Næringsmegling kommer med oppmuntrende signaler til store leietakere som jakter lokaler.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Næringsmegleren er ute med en fersk markedsoppdatering for Oslo-regionen, og det er her signalene gis. DNB skriver i oppdateringen at det er mange store lokaler som er ledige i markedet, og konkurransen om de store leietakerne er hard.

Men, det er få store leietakere som er på søk etter nye lokaler. DNB begrunner det med med det faktiske utløpet av leiekontrakter for kontorarealer, som viser svært lave nivåer for 2015 spesielt, men også årene frem til 2018. Både DNB og andre aktører de har snakket med, er enige om en lavere aktivitet i leiemarkedet enn normalt.

UtsettesEt stort tilbud av store arealer, kombinert med svakere etterspørsel etter lokaler, vil antakelig medføre at enkelte planlagte nybyggingsprosjekter utsettes noe frem i tid. For 2014 venter DNB at ferdigstillelsen av nye kontorlokaler i Oslo-regionen faller til om lag 75 000 kvadratmeter, som er et svært lavt nivå sammenliknet med den perioden som er tilbakelagt.

Christian Ringnes omtalte i februar den forventede nybyggingen i år til å være på et historisk lavt nivå. DNB skriver at en svakere utvikling i etterspørselen samtidig balanseres med et lavere tilbud av nybygg, som bidrar til bedre balanse i markedet fremover. Ytterligere fokus på arealeffektivisering og åpne løsninger bidrar også til mindre arealbehov.

Økende ledighetLenger frem i tid er det en risiko for at ledigheten kan stige igjen. Det skyldes at nybyggingen tar seg opp i 2015, kombinert med at 2015 kan bli et svakt makroøkonomisk år. Den seneste tellingen av kontorledigheten i Oslo, Asker og Bærum viste ifølge DNB en ledighet på 8,6 prosent, definert som tilgjengelige arealer innen de neste 12 månedene.

DNB skriver om leieprisene at de har steget mye de seneste årene for lokaler med høy standard i sentrum og Skøyen. Områdene i randsonene har en mer stabil utvikling. De høye leieprisene skyldes i stor grad leietakernes stadig økende krav til oppgraderinger og høy standard.

Stort tilbudMen det er også leietakerne langt på vei villige til å betale for, gitt den riktige beliggenheten. Det er imidlertid et stort tilbud av gode kontorlokaler, som ifølge DNB neppe bidrar til noen sterk prisøkning fremover.

Næringsmegleren tror likevel at enkelte leietakere fortsatt vil ha god betalingsvilje for det «aller ypperste av hva markedet kan tilby innen kontorlokaler». Volumet av disse prestisjenivåene vil imidlertid bli mindre, og den større bredden i markedet vil få en flatere prisutvikling fremover.

Powered by Labrador CMS