Kjøper opp Midtbyen

De trønderske eiendomskongene Ivar Koteng og Odd Reitan har kjøpt seg kraftig opp i Midtbyen i Trondheim.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

NEnyheter skrev for en måned siden at en nyopprettet samarbeidsgruppe skal satse tungt i Midtbyen i Trondheim sentrum for å ta tilbake tapte markedsandeler. Midtbyen er en av fire administrative bydeler i Trondheim.

To kjente aktører som satser i området, er Koteng og Reitan. Adresseavisen skriver at Odd Reitan er den private aktøren som eier suverent mest i Trondheim sentrum.

De to trønderinvestorene satser også sammen gjennom selskapet Svanen Eiendom, et selskap som omsetter for rundt 13 millioner kroner i året. Ivar Koteng avviser at de deler byen mellom seg.

– Nei. Vi konkurrerer og byr opp hverandre. Men noen ganger skjønner vi at det ikke er så smart. Vi har forskjellige styrker, og det var derfor vi besluttet å gå sammen i Svanen Eiendom, sier Koteng til adressa.no.

De to har hver for seg kjøpt i Midtbyen de seneste ti årene. Odd Reitans selskap E. C. Dahls Eiendom eier ifølge adressa.no i dag 55 bygg innenfor elveslyngen, mot 37 i 2002. Koteng har  kjøpt seg opp i Søndre gate (nummer 7-11), Kjøpmannsgata (nummer 29 og 14) og Olav Tryggvasons gate (nummer 1 og 51).

Adressa.no skriver at i fellesskap kontrollerer de to investorene Sommergården (Svaneapoteket) i Kongens gate 14 b, samt den tilsluttende Sommerveita 3. De eier også Mathesongården (Moxness-bygget) i Olav Tryggvasons gate 14, Olav Tryggvasons gate 16 og den tilsluttende Carl Johans gate 3.

I Kjøpmannsgata eier de nummer 57 og Postgården i Dronningens gate 10.

Powered by Labrador CMS