MODERAT FART: Handelsbanken tror på en moderat fart i boligmarkedet fremover. Onsdag kommer nye tall fra Eiendom Norge.
Foto: Nyebilder
Kraftig Obos-fall i mai
Men et høyere salg av store leiligheter kan forklare noe av nedgangen
Mail til Obos viser at prisene på brukte Obos-leiligheter i Oslo falt med 2,5 prosent etter et fall på 0,3 prosent i april. I snitt har Obos-prisene steget med 0,9 prosent i mai de seneste ti årene. Obos-prisene i Oslo er hittil i år opp 3,5 prosent. Fra mai 2025 til mai 2026 er oppgangen på beskjedne 0,3 prosent.
En gjennomsnittlig Obos-bolig i Oslo kostet ved utgangen av mai 85.966.kroner per kvadratmeter. Obos-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
På landsbasis falt prisene på brukte Obos-leiligheter i mai med 2,6 prosent. Obos-prisene i Norge er opp 0,2 prosent siden mai 2025. Snittprisen på landsbasis er nå på 74.725 kroner kvadratmeteren.
– Det er vanlig sesongmønster at prisene stiger i mai. Utviklingen var derfor svakere enn ventet. Prisfallet kan ha sammenheng med at det er svært mange boliger til salgs, særlig i Oslo, og at renten ble satt opp tidlig i mai. Samtidig må også noe av nedgangen ses i lys av at det ble solgt en høyere andel store leiligheter sammenlignet med i april.
– Da kvadratmeterprisen er lavere for store enn små leiligheter, trakk dette ned. I tillegg falt prisene på de store leilighetene mer enn for de små, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i Obos i en pressemelding.
Har mistet farten
Eiendom Norge
publiserer sine tall onsdag. Handelsbanken venter at boligprisene i mai steg 0,3-0,4 prosent sesongjustert. Det
tilsvarer i så fall en nominell oppgang på om lag 0,6 prosent. Banken oppdaterer anslaget etter Obos-tallene.
Monsvold tror vi går inn i en sommer hvor boligprisene vil endre seg lite. Så kan prisene igjen stige noe i august.
– Høy lønnsvekst, et bra arbeidsmarked, vedvarende lav boligbygging og forventninger om videre prisvekst trekker boligprisene opp. Samtidig kan rentehevingen i mai, og eventuelle nye renteøkninger, bremse oppgangen framover. Flere er usikre på utviklingen i egen økonomi det neste året, sier Monsvold.
Renteutsatt
Det er også mange brukte boliger til salgs denne våren. Det trekker prisene ned.
– I tillegg er Oslo-folk mer renteutsatt som følge av høy belåning, og en renteoppgang slår derfor mer negativt ut i Oslo, sier Monsvold.
Og omsetningen av Obos-leiligheter i mai var lav. Antall omsetninger i mai i år var ned vel 20 prosent sammenlignet med mai 2025.
Stor variasjon
– Tilbudsoverskuddet i Oslo måtte føre til en prisjustering, men det var vanskelig å vite hvor mye. Meglerne våre melder om stor variasjon i oppmøte og interesse på relativt like leiligheter, sier adm. direktør Hans Anders Skjølberg i Obos Eiendomsmeglere.
Handelsbanken skriver i morgenrapporten mandag at boligmarkedet mistet noe momentum etter at
renteforventningene snudde tidligere i år. Boligprisveksten er derfor
blitt mer moderat.
Husholdningenes forventninger til boligprisene holder seg positive. De underliggende driverne i boligmarkedet er fortsatt relativt sterke. Lønnsveksten er høy,
arbeidsmarkedet fremstår robust og boligbyggingen holder seg på et lavt nivå. Det bidrar til å
begrense tilbudet av nye boliger.
Selger utleieboliger
Men flere investorer har valgt å selge utleieboliger de siste
årene. Det har midlertidig økt tilbudet i bruktboligmarkedet og bidratt til å dempe prisveksten
noe.
Handelsbanken venter et mer moderat tempo
i boligprisveksten enn det vi så gjennom andre halvår i fjor og inn i vintermånedene.