TRONDHEIMSSATSING: Harald Mohn, i Trondheim Areal, har jobbet lenge med å videreutvikle Tungasletta 2 etter at NTNU forlot sine 12.000 kvadratmeter i bygget våren 2024.

GK kjøper seg inn i Tungasletta 2 – blir både partner og leietaker

Trondheim Areal selger halvparten av Tungasletta 2 til GK-konsernets eiere og partnere. Samtidig signerer GK leieavtale for et betydelig areal i eiendommen, der nesten 300 ansatte i Trondheim skal ha kontorbase.

Publisert Sist oppdatert

Transaksjonen innebærer at familien Karlsen, som eier GK Gruppen, kjøper 50 prosent av Tungasletta 2. Avtalen kombinerer eierskap og leie, der GK forplikter seg som leietaker i det samme bygget de nå er medeiere av.

Tungasletta 2 er et etablert kunnskaps- og kompetansebygg i Trondheim. NTNU leide om lag 12.000 kvadratmeter frem til våren 2024. I dag huser eiendommen aktører som Autility, Trondheim Areal, Veterinærinstituttet, Optoscale og Blått Kompetansesenter.

– For oss handler dette om mer enn en transaksjon. Tungasletta 2 har vært et viktig prosjekt over tid, og vi er svært glade for å få med GK inn som både partner og leietaker, sier Harald Mohn, forretningsutvikler i Trondheim Areal.

GK ser klart utviklingspotensial

Christopher Karlsen, administrerende direktør i GK Gruppen Eiendom, legger vekt på beliggenheten og mulighetene i eiendommen.

– Tungasletta 2 er et prosjekt vi har fått stor tro på, med attraktiv beliggenhet og et tydelig utviklingspotensial. Vi ser frem til å bidra i den videre utviklingen sammen med Trondheim Areal og skape attraktive og bærekraftige kontorlokaler for GKs nesten 300 ansatte i Trondheim, sier Karlsen.

Eiendomssjef i Trondheim Areal, Kristian Ruud-Nesheim, forteller at selskapet har jobbet lenge med å videreutvikle bygget. Med GK på laget får de en partner som kjenner eiendom, prosjekt og brukersiden.

SQM rådgiver og medinvestor

SQM har vært rådgiver for GK-konsernet og de øvrige investorene i prosessen, og er selv investert i prosjektet gjennom sitt investeringsselskap.

– Med investeringen i Tungasletta 2 samler vi eierskap og eiendomsutvikling i ett og samme prosjekt. Dette er sentralt i SQMs strategi, der vi som utvikler har de samme insentivene som kundene vi jobber for. Vi ser frem til å fortsette utviklingen av eiendommen sammen med Lerka, sier Oddvar Hjellegjerde, partner og investeringsansvarlig i SQM.

Advokatfirmaene SANDS og Arntzen de Besche har vært juridiske rådgivere for partene i transaksjonen.

Digitalisering og visere vekst

Eiendommen er allerede digitalisert gjennom Autility, og GKs inntreden forsterker ifølge Trondheim Areal satsingen på digitalisert drift og eiendomsutvikling. Ambisjonen er å videreutvikle området med nye virksomheter og arbeidsplasser som bygger opp under eksisterende kvaliteter og styrker attraktiviteten ytterligere.

Powered by Labrador CMS