TRIPPEL: Selvaag kan også notere seg for det bestselgende prosjektet hittil i år, Telekvartalet på Løren.
Illustrasjon: Sweco Architects
Selvaag dominerer i Bergen
Og de er klart størst i regionene rundt Oslo.
Estate Nyheter omtalte i forrige uke salgssuksessen til Selvaag Bolig. Tallene er oppløftende i et generelt svært vanskelig nybyggmarked.
Adm. direktør Sverre Molvik i Selvaag Bolig trakk blant annet frem Bergen som en av byene med best salg. Selskapet har også tidligere lykkes bra i Bergen. I fjor var de størst med 16 prosent av nyboligsalget. Salgsandelen var på 14 prosent.
Tall fra Plot.ai viser at dominansen fortsetter. Ved halvårsskiftet topper Selvaag Bolig med en salgsandel på 17 prosent.
Sterkt halvår
– Selvaag har solgt mest av alle i Bergen hittil i år under et meget sterkt halvår for nybygg der, konstaterer Ravn Wiik Steinsvåg i Plot.ai.
På andreplass i Bergen kommer Nåbo AS med en andel på 13 prosent. Estate nyheter skrev nylig at Nåbo vil bygge 76 leiligheter på Skjold i Fana bydel.
Lab Eiendom inntar tredjeplassen i vestlandshovedstasden med en salgsandel på 10 prosent. Av de store nasjonale utbyggerne har Obos en salgsandel på 5 prosent.
Løren topper
Selvaag har også ifølge Plot.ai det bestselgende prosjektet i landet hittil i år. Det er Telekvartalet på Løren. Ved utgangen av juni hadde Plot.ai notert 74 salg. Molvik sa at Selvaag oppnår over 130.000 kroner per kvadratmeteren for de beste leilighetene i Telekvartalet. Da er også parkering inkludert.
Steinsvåg sier at Selvaag Bolig er bak Obos i Oslo i salgsandeler, ettersom Obos har flere prosjekter for salg.
– Men Selvaag er den som har solgt klart flest nybygg i Oslos randsoner hittil i år, sier Steinsvåg. Da inkluderer han Asker, Bærum, Drammen, Lørenskog, Lillestrøm, Ullensaker og Nordre Follo.
Klar markedsleder
Selvaags andel i disse områdene er ifølge Plot.ai på 17,5 prosent. Det er soleklart foran Obos med 6,6 prosent. De er igjen marginalt foran JM Norge med 6,4 prosent.
Valseverket i Oslo er for øvrig nummer to på bestselgende prosjekter per 30. juni. Avantor har truffet bra her i Nydalen. Så langt i år er 67 enheter solgt. Leilighetene i dette prosjektet måler mellom 36 og 139 kvadratmeter. De har en prislapp fra 5,45 til 17,2 millioner kroner.
Stavanger har så nummer tre og fire på listen over de bestselgende prosjektene. Det er Diamanten og H100, med henholdsvis 57 og 55 salg. Bane Nor Eiendom og Ineo står bak Diamanten. Spennvidden er stor. Diamanten omfatter 134 selveierleiligheter fra 40 til 180 kvadratmeter. Disse leilighetene er priset mellom 5,6 og 35 millioner kroner.