Sverre Molvik, adm. direktør i Selvaag Bolig.
Foto: Anne Valeur
Rekordhøyt for Selvaag Bolig
Oppnådde selskapets høyeste salgsverdi i et halvår noensinne.
Selvaag Bolig solgte 568 boliger for drøyt 4,2 milliarder kroner i første halvår – 753 millioner høyere enn samlet salg i hele 2025. I Q2 solgte selskapet 205 boliger for 1,65 milliarder som er den høyeste salgsverdien selskapet har oppnådd i et andre kvartal.
Nettosalget, det vil si justert for Selvaag Boligs andel i samarbeidsprosjekter, utgjorde 530 boliger for snaut 3,9 milliarder i første halvår. Av dette var 105 boliger bokningsavtaler i Sverige, med en samlet verdi på litt over en milliard. I Q2 har selskapet solgt 172 boliger netto for 1,4 milliarder. Av dette var 33 bokningsavtaler verdt 354 millioner.
Flere salgsstarter
– Vi er svært godt fornøyde med første halvår, særlig sett i lys av at det samlede nyboligsalget i markedet fortsatt ligger på et lavt nivå. I andre kvartal har vi hatt flere salgsstarter med god respons, blant annet Fornebu Sentrum i Bærum, Mindebyen Torg i Bergen og Bryggetunet i Stavanger, sier administrerende direktør Sverre Molvik i en pressemelding.
Selskapet startet bygging av 290 boliger i kvartalet, ferdigstilt 242 og overlevert 187. Av de leverte boligene var 186 fra konsoliderte prosjektselskaper og én fra Selvaag Boligs andel av samarbeidsselskaper. Hittil i år har selskapet igangsatt bygging av 456 boliger, ferdigstilt 242 og levert 211 til kjøper.
– Det sterke salget har bidratt til flere byggestarter og styrket ordrereserven. Vi har om lag 600 boliger for salg og planlegger å legge ut flere boliger i takt med etterspørselen, påpeker Molvik.
Over ett tusen under bygging
Per 30. juni hadde Selvaag Bolig netto 1.126 boliger under bygging og 41 ferdigstilte som ikke var solgt. I tillegg hadde selskapet 56 ferdigstilte som var solgt men ennå ikke overlevert.
Bruttosalget i andre kvartal 2025 var 117 boliger for 771 millioner kroner, og nettosalget var 106 boliger for 690 millioner kroner. I første halvår 2025 var bruttosalget 313 boliger for drøyt to milliarder, og nettosalget var 275 boliger for 1,728 milliarder.
Bokningsavtaler brukes i Sverige ved salg av nye borettslagsleiligheter (BRF), der kjøper betaler et bokningsgebyr for å sikre seg prioritet til en bolig. Bokningsavtalen er ikke bindende, og dersom kjøperen trekker seg vil deler av bokningsgebyret bli refundert. Bokningsavtalen omgjøres til en bindende kjøpsavtale i forkant av byggestart.