SVAK UTVIKLING: Tolvmånedersveksten for Obos-boligene er nå svært svak.
Foto: Thomas Bjørnflaten - Nyebilder
Obos-tall for juni: Nå er årsveksten negativ i Oslo
Og prisene har falt 5 prosent de to seneste månedene.
Fredag kl 11 kommer Eiendom Norge med sine tall for juni. De kan avvike en del fra det Obos presenterer. Men junitallene til Obos viser at prisene på brukte Obos-leiligheter i Oslo falt med hele 2,4 prosent etter et kraftig fall på 2,5 prosent i mai.
I snitt har Obos-prisene i hovedstaden falt med 0,3 prosent i juni de seneste ti årene. Obos-prisene i Oslo er hittil i år opp 1,1 prosent. Men fra juni 2025 til juni 2026 er det en nedgang på 1,3 prosent.
En gjennomsnittlig Obos-bolig i Oslo kostet ved utgangen av juni 83.905 kroner per kvadratmeter. Obos-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
På landsbasis falt prisene på brukte Obos-leiligheter i juni med 0,7 prosent. Obos-prisene i Norge er opp 0,9 prosent siden juni 2025. Snittprisen på landsbasis er nå på 74.171 kroner kvadratmeteren.
Mye til salgs
– Det er vanlig sesongmønster at prisene faller noe i juni, men prisene falt mer enn ventet i år. Prisfallet kan ha sammenheng med at det har vært svært mange boliger til salgs, særlig i Oslo, og at renten ble satt opp tidlig i mai.
– Norges Bank signaliserte også at renten mest sannsynlig skal settes ytterligere opp i år , sier sjeføkonom Sissel Monsvold i Obos i en pressemelding.
Sjeføkonomen tror prisene kan stige noe i august før de kan falle noe gjennom høsten. Det er i så fall i tråd med vanlig sesongmønster. Sesongjustert venter Obos relativt flate priser eller svak prisoppgang når vi ser på totalmarkedet for bruktboliger.
Tilbudet viktigst
Men det er fortsatt betydelige regionale forskjeller. Prisutviklingen i år ligger an til å bli markant svakere enn det Obos så for seg da 2026 startet. Det gjelder spesielt i Oslo.
– Høy lønnsvekst, et robust arbeidsmarked, vedvarende lav boligbygging og forventninger om videre prisvekst, trekker prisene opp. Økte renter og svekket framtidstro om egen økonomi blant husholdningene drar ned. Det er likevel boligtilbudet som får størst betydning for prisutviklingen regionalt, sier Monsvold.
Hun sier videre at nedsalget av utleieboliger i en periode kan bidra til å dempe effekten av lav byggeaktivitet. Det vil trolig bidra til noe svakere boligprisvekst på kort sikt, spesielt i Oslo. I tillegg er Oslo-folk mer renteutsatt som følge av høy belåning.
Over prisantydning
Det ble omsatt omtrent like mange Obos-boliger i Oslo i juni i år som i juni 2025. Utenfor Oslo var det en nedgang.
– Tallene var som forventet, men likevel en bedring i forhold til mai. Selv om prisene har gått noe ned, er det solgt en del godt over prisantydning. Tilbudsoverskuddet gjør at markedet er mer selektivt. Gode objekter kan ha elleville budrunder, men i sum tar boligsalget lengre tid.
– Vi tror markedet som vanlig justerer seg inn og at det blir en travel sommer og høst, sier adm. direktør Hans Anders Skjølberg i Obos Eiendomsmeglere i pressemeldingen.