Ser lyst på Lysaker
Selv om kjøpesenteret CC Vest så dagens lys i 1989, ble det tempo i utviklingen av Mustad-tomten først med opprettelsen av Mustad Eiendom i 1997. På et område regulert for nærmere 250.000 kvadratmeter bygningsareal vil det familieeide eiendomsselskapet skape et nytt byområde langs Lysakerelven.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Mustad-området langs Lysakerelven utgjør til sammen 190 mål. Den sydlige halvparten mot Lysaker er bygget ut relativt konsentrert. Nordområdet strekker seg forbi sporene til Jar-trikken og domineres av Granfoss-linjen. I forhold til den sydlige delen har dette langt mindre bebyggelse.
90.000 kvadratmeter tilOmdannelsen av Mustad-området fra et lukket industriområde til kontorer og kjøpesenter startet med nedleggelsen av jernvarefabrikken på slutten av 1980-tallet. – Prosessen skjøt fart med opprettelsen av Mustad Eiendom i 1997, forteller adm. direktør Halvard Øye. – I dag forvalter vi 135.000 kvadratmeter og er således et mellomstort eiendomsselskap. Området er likevel langt fra utviklet. I henhold til gjeldende reguleringsplan er det fortsatt mulig å bygge 90.000 kvadratmeter til, herunder 900 boliger.Øye opplyser at selskapets verdi varierer med renteutviklingen og markedsutviklingen for øvrig. – Verdien er betydelig, men vi ønsker ikke å gå ut med konkrete tall.Visjonen for området er å skape en komplett bydel med forretninger, kontorer og boliger. I planene er det tegnet inn en aveny fra Lysaker stasjon til CC Vest gjennom Mustad-området, et ”Karl Johan” som skal redusere gangtiden fra stasjonen til Lysakerbyens Oslo-side. Mustad Eiendom arbeider ellers med en justering av gjeldende reguleringsplan for sydområdet for å skape bedre sammenheng mellom kvartalene. Med justeringen legges det til rette for nye boliger i tilknytning til kjøpesenteret.– Med flere boliger blir det mer liv døgnet rundt, noe som øker trygghetsfølelsen. Vi har konkrete planer for hvordan dette kan realiseres etter hvert som markedet blir mer modent. Lokalmarkedet ser ut til å ha vært modent for CC Vest ganske lenge. Senteret ligger i et av landets mest kjøpesterke områder og har en omsetning på 1,4 milliarder i året. Med dette er CC Vest nummer åtte blant landets kjøpesentre. Handelen foregår på en flate på 25.000 kvadrat-meter. I tillegg kommer et parkeringsareal på 15.000 kvadratmeter. I 2003-2004 ble senteret utvidet med 4.000 kvadratmeter og omprofilert. I 2004 ble CC Vest også kåret til årets handelsbedrift i Oslo.
Varierte leietagereMustad-direktøren kan smykke seg med en rekke solide leietagere. Største leietager er Statkraft som residerer i Lilleakerveien 6 med vel 30.000 kvadratmeter. I Lilleakerveien 8 sitter Aker Kværner på rundt 15.000 kvadratmeter. I det som kalles Lille CC Vest, finner man blant annet kontorutstyrsforhandleren Binders, treningssenteret Elixia og auksjonsfirmaet Blomqvist. Helsevirksomhet har det også blitt plass til. I et hjørne ved CC Vest finner man lege, tannlege, fysioterapeut og utøvere av alternativmedisin.Som andre indu-strieiere sørget Mustad for boliger til arbeiderne sine. I dag er arbeiderboligene fredet og satt i stand i samarbeid med antikvariske myndigheter. Én leilighet er beholdt som museumsleilighet og bevart slik den så ut rundt år 1900. – Arbeiderboligene er populære. Alle leilighetene er utleid på alminnelige vilkår. Vi opplever at de eldre, bevaringsverdige bygningsanleggene har en misjon. De skaper et miljø og knytter forbindelsen til fortiden, sier Øye.Granfoss-linjen hører så utvilsomt til nåtiden. Den underjordiske forlengelsen av Ring 3 fra Ullernchausséen til Drammensveien sto ferdig på første halvdel av 90-tallet. Der den går oppe i dagen, finner man Granfoss-krysset med avkjøring til Mustad-området. Kanskje derfor ikke så rart at Mustad har bidratt med både tomt og penger til krysset.– I reguleringsplanen er det forutsatt et lokk over Granfoss-krysset slik at hele linjen går i tunnel. På lokket kan det bygges boliger vendt mot Oslofjorden, sier Halvard Øye og skuer ned på det lokkløse krysset fra toppen av administrasjonsbygget.
Kanskje 30.000 arbeidsplasserLysaker ligger så midt mellom Oslo vest og Bærum som det er mulig. Grensen mellom de to kommunene følger Lysakerelven. Med den sentrale beliggenheten følger meget gode kommunikasjonsmuligheter øst-, vest- og nordover. Ved siden av Drammensveien utgjør toget, inkludert Flytoget, den brede øst-vest-aksen. Mange er nok ikke klar over at Lysaker stasjon er landets tredje største ut fra passasjerantall. Når det nye dobbeltsporet til Asker etter planen står ferdig i 2008, vil togforbindelsen få et kraftig løft.Som næringsområde er Lysaker utsatt for utstrakt konkurranse, tross beliggenheten. Langs Drammensveien fra Aker Brygge til Asker ligger det kontorbygninger en masse. Den store næringsparken på Skøyen ligger betydelig nærmere Oslo sentrum for folk som har dårlig tid.– Det er klart vi har konkurranse fra tilstøtende næringsområder. Likevel opplever vi at Lysakerbyen er populær. Vi betrakter Mustad-området og Lilleaker som en del av denne. Mange store foretak har hovedkontor på Lysaker, og området bidrar med ca. 20.000 arbeidsplasser. Planene tilsier at antallet kan vokse til 30.000 en gang etter 2010.– Vi har grunn til å være fornøyd med utviklingen og mulighetene som ligger i dette området. Mustad Eiendom nyter også godt av en differensiert og konsentrert eiendomsmasse. Vi har både kjøpesenter og kontorer og oppnår klare synergieffekter i den forbindelse, avslutter Halvard Øye.