Aktuelt:
VINNER: Denne leverandøren hadde størst vekst i antall bygde hytter i fjor.
Foto: Saltdalshytta
Klar vekstvinner i hyttemarkedet
Med 60 prosent økning i antall bygde hytter fra 2020, er selskapet den aktøren som økte mest blant de største i fjor.
Svenskeide FH Gruppen er landets største fritidsboligbygger ifølge Boligprodusentenes Forening. De solgte 631 enheter i fjor mot 564 i 2020.
Nummer to på lista når det kommer til antall solgte hytter er Mestergruppen-eide Saltdalshytta, med 444 salg i fjor, opp fra 277 året før. Det er 60 prosent flere hytter, og tar dermed gullet i prosentvis vekst.
Administrerende direktør Stine Røsand er dermed storfornøyd og peker på flere årsaker til suksessen.
- Designuttrykk, fleksibilitet og lokale salgskontor på de mest attraktive hyttedestinasjonene er faktorer som spiller inn. Vi skal gjøre det enkelt for kunden å tilpasse hytta etter egen stilart og preferanse. Våre interiørpakker gjør at de kan finne sin personlige stil og få den implementert i hele hytta. Stadig flere kunder setter pris på den type veiledning, sier hun i en pressemelding.
Vekst
Røsand trekker også frem nordmenns nye reisevaner i pandemien som en faktor for den sterke veksten i fritidsboligmarkedet de seneste årene. Totalt har fritidsboligmarkedet en vekst på henholdsvis 35 prosent på igangsatte hytter og 17 prosent på salg.
I alt ble det igangsatt 5.631 fritidsboliger i 2021. Dette er de største produsentene i antall igangsatte enheter i 2021 kontra 2020:
1. FH Gruppen 631/564
2. Saltdalshytta 444/277
3. Tinde Hytter 290/214
4. Norgeshus 213/218
5. Blink Hus 159
Det er utvilsom mye penger i hyttebyggermarkedet. Gründer Torbjørn Kaarud i FH Gruppen er et solid bevis på det, etter 12 år med bygging solgte han livsverket sitt for en milliard kroner til det svenske oppkjøpsfondet Altor i 2018. Dermed er de en del av konsernet Sportlov Topco.