– Dette er en viktig brikke som vil være med å ruste opp hele området rundt Oslo S, samtidig som vi får mange nye arbeidsplasser og et nytt hotell tett på Norges største kollektivknutepunkt. Endelig får vi fremdrift i området, sier byråd for byutvikling James Stove Lorentzen i en pressemelding.
Annonse
Nå er fremtiden til lavblokka meislet ut.Foto: Glen Widing
Dette etter at byrådet anbefaler KLP Eiendoms prosjekt Oslo Horisont på den gamle brevsentralen ved Oslo S, naboen til Postgirobygget.
Annonse
Der skal det høyeste tårnet bli kontorer mens det laveste blir hotell. Tårnene skal bygges oppå den gamle brevsentralen, hvis tak blir en ny offentlig park.
– Oslo S-området skriker etter oppgradering og utvikling, og dette vil sørge for mer aktivitet gjennom døgnet i et område som for mange oppleves grått, folketomt og utrygt i dag, poengterer Lorentzen.
Annonse
Bevarer lavblokka
Postens brevsenter, eller lavblokka som den kalles, skal transformeres for å redusere utslipp som følge av riving og for å bevare historien i området. Lavblokka står på Byantikvarens gule liste.
I lavblokka skal minimum 50 av arealene i første etasje brukes til publikumsrettet virksomhet. Av dette skal minimum 1.200 kvadratmeter være forretning/bevertning ifølge meldingen.
Basen er et dypt volum med mange mørke arealer. For å få til en god etasjeplan her, kan ikke arealet deles opp i mange små lokaler, det må heller tenkes type mathall og lignende.
Åpner området
Planforslaget sikrer ifølge meldingen opparbeidelse av Akerselvallmenningen, og delvis gjenåpning av Akerselva. Akerselvas østre kulvert kan åpnes, men det er tekniske utfordringer knyttet til åpning av den vestre og for å styrke opplevelsen av vann foreslås det å etablere et vannspeil over denne.