Utlendingene hamstrer i USA
Lav dollarkurs og kraftig verdifall på amerikanske boliger gjør at utlendingene hamstrer amerikanske boliger i områder som Florida.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Boligmarkedet i Florida har vært ett av de aller verste boligmarkedene i USA, med et verdifall på over 50 prosent siden toppen 2006. Ifølge Corelogic har utrolige 46 prosent av boligene i Florida negativ egenkapital, noe som innebærer at det kun er Nevada (63 prosent) og Arizona (50 prosent) som er verre stilt.
Kombinasjonen av kraftig prisfall på boliger og lavere dollarkurs har nå bidratt til at utlendinger seiler opp som storkjøpere av amerikanske boliger. I mai kjøpte utlendinger ifølge Bloomberg 60 prosent av de eksisterende boligene i Florida og 90 prosent av alle nybygg. Blant de som har seilet opp som storkjøpere av Flordida-boliger er brasilianerne, som har opplevd at deres valuta real har steget med 45 prosent mot dollaren siden slutten av 2008. I Miami sto brasilianerne for 9 prosent av boligkjøpene fra utlendinger i perioden mars 2010 til mars 2011. Det er bare boligkjøpere fra Canada og Venezuela som har kjøpt mer enn brasilianerne. Også norske investorer som Acta og Colliers har tilrettelagt for, har satset på boliger i Florida.
Den Sao Paulo-baserte forretningsmannen Frederico Azevedo dro til Florida for å finne seg sitt andre hjem. Han forlot solstaten med tre leiligheter, til henholdsvis 300 000, 500 000 og 1 million dollar.
– Jeg kjøpte en for å bruke den som et feriehjem. De to andre ble kjøpt som investeringer. Det er faktisk veldig billig i Miami sammenlignet med Sao Paulo, sier Azevedo til Bloomberg.
Brasilianerne blar særlig opp for større boliger. Halvparten av boligene som er blitt solgt i Miami sentrum for mer enn 500 000 dollar har gått til brasilianere. Det sier sjef for International Sales Group, Craig Studnicky, til Bloomberg. Brasilianerne står ogeå for halvparten av boligkjøpene på over 1 million dollar på Miami Beach.
– Etterspørselen fra brasilianere vokser geometrisk. Neste år vil de helt klart være den dominerende kraften, sier Studnicky til Bloomberg.
(Foto: Shutterstock)