Haakon Reed-Larsen tror flere av mellomklasse-sentrene vil få det tøffere fremover. (Foto: Colliers)

Tror mellomstore senter vil få det betydelig tøffere

I USA har kjøpesenter-epidemien rammet hardt og en rekke kjøpesenter står nå tomme eller halvtomme. Retail-rådgiver, Haakon Reed-Larsen, tror ikke det samme vil skje i Norge.

Publisert Sist oppdatert

– Vi sitter ikke på en grønn gren, men vi tror bredden av kjøpesentrene kommer til å klare seg greit fremover. Utfordringen blir å tenke nytt og å tilpasse seg alle endringene bransjen står overfor og ikke minst ta lærdom av hva som skjer i andre store utenlandske markeder, sier Haakon Reed-Larsen i Colliers International.

Han leder retail-avdelingen hos Colliers International og har lang fartstid som retail-rådgiver.

Store endringer

I USA har kjøpesenterdøden rammet hardt. En rekke store kjøpesenter står tomme og flere nasjonale kjeder vakler. I USA er imidlertid ikke dette en ny trend. Et søk på google viser at allerede tidlig på 2000-tallet ble det varslet om massiv kjøpesenterdød på andre siden av dammen. Mange fryktet da at det samme ville skje her og advarte da mot massedød.

Dette skjedde ikke, og kjøpesenterdriverne kan se tilbake på et tiår med enorm vekst. Nå har imidlertid veksten avtatt og flere kjøpesenter melder om en flat utvikling. Noen har til og med fallende omsetning. Spørsmålet er om denne utflatingen er begynnelsen på slutten for landets kjøpesenter-konger?

Reed-Larsen tror ikke det og frykter ikke amerikanske tilstander i Norge.

– Nei, jeg gjør ikke det, men at handel står foran store utfordringer og endringer fremover er det ingen tvil om. At det kommer til å bli like omfattende som i USA, det tviler jeg imidlertid sterkt på, sier Reed-Larsen.

De mellomstore vil få det tøffere

Utviklingen de siste årene har ifølge ham vært preget av mye utvidelser, og i noen tilfeller har det kanskje blitt litt for mye av det gode.

– Vi tror at kjøpesentrene i konkurranseutsatte områder med stor tetthet vil få det tøffere. Det vil stilles større krav til lokale tilpasninger og identitetsbygging mot lokalmarkedene. Utfordringen blir å tenke nytt. I dagens marked er det for mange duplikater, sier Reed-Larsen.

Han forteller at mange foretrekker de store regionsentrene når de skal ”shoppe” og de små lokalsentrene til sine daglige gjøremål. Sentrene i mellom, som gjerne har et større utvalg enn lokal-senteret, men som på ingen måte kan konkurrerer med regionssenteret, havner dermed i en utfordrende situasjon.

– De har de store dragerne rundt seg. Jeg tror mange av disse kjøpesentrene må innstille seg på å tenke nytt fremover, sier Reed-Larsen.

Byr på opplevelser

Svaret for mange av dem, kanskje spesielt de store, er å tilby mer enn bare handel. Utviklingen de siste årene er at de bruker stadig mer av handelsarealet på opplevelser. Det lan være alt fra badeanlegg og skøytehall, til kino og mer spennende spisesteder. For flere av sentrene er ambisjonen å gå fra å være et tradisjonelt senter til et mer opplevelses- og handlesentrum.

– Dette tror jeg er en utvikling som kommer til å forsterke seg betydelig fremover. Kjøpesenterdriverne ser at de må tilby noe som holder de handlende i senteret lenger og da er opplevelser viktig. De fysiske butikkene kommer imidlertid aldri til å forsvinne, sier Reed-Larsen.

Powered by Labrador CMS