HOTELL ER HOT: – Hotellbransjen går veldig bra, spesielt i Norge, dermed blir hotelleiendom hot, sier Eivind Hjulstad i Citybox.

Satset utradisjonelt i Bergen – nå runder de en halv milliard i omsetning

Citybox fortsetter å rulle ut lønnsomme hoteller, og når i år tre milepeler.

Publisert Sist oppdatert

Citybox-konsernet driver moderne lavprishoteller under eget merkenavn. Driftsmodellen er basert på digital gjestereise, selvbetjening og effektiv bemanning. Dette muliggjør rimelige overnattinger uten å redusere komforten, og appellerer til både forretningsreisende og turister.

Regnskapet for 2024 viser at konsernet i fjor hadde samlede driftsinntekter på 409,3 millioner kroner, som er opp 98,9 millioner fra året før – tilsvarende en vekst på 32 prosent. De tre nye hotellene i Helsinki, Stockholm og Brussel stod for 86,9 millioner av inntektene, og har dermed gitt et solid bidrag til konsernets videre vekst.

– Vi er godt fornøyd med tallene, og så er det jo sånn at nyåpnede hoteller ikke får full effekt på bunnlinjen med en gang, for det er oppstartskostnader. Vi kunne hatt det doble antall hoteller, men er opptatt av å vokse med lønnsom drift, sier CEO Eivind Hjulstad i Citybox.

Driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) ble i fjor på 29 millioner, opp fra 5,7 millioner året før. I årsberetningen påpeker styret at økningen skyldes både styrket lønnsomhet i eksisterende hoteller og gode resultater fra nyetableringene – alle med positiv EBITDA i oppstartsåret.

– Dette understreker styrken og skalerbarheten i konseptet vårt, skriver styret.

Ser vi utelukkende på de norske hotellene (to i Bergen, ett i Oslo og ett i Kristiansand), ble fjorårets EBITDA på 33 millioner.

– Om bare 9-10 dager åpner det nye hotellet i Kristiansand. Vi åpnet først et midlertidig hotell der etter at den forrige driveren gikk konkurs, og inngikk senere leiekontrakt med gårdeieren, forteller Hjulstad om hotellet som får 155 rom.

– Vi når tre milepeler i år: Vi får det tiende hotellet i drift (på Kastrup), vi får hoteller i alle de nordiske hovedstedene med unntak av Reykjavik, og vi bikker en halv milliard i omsetning, forteller Hjulstad.

Opprinnelig hadde eierne en ambisjon om 40 hoteller innen år 2030, men dette er nedjustert til 30 hoteller.

– Det er ekstremt kompetitivt å finne gode leiekontrakter. På den annen side går hotellbransjen veldig bra, spesielt i Norge, dermed blir hotelleiendom hot. I tillegg skjer det mye internasjonalt i bransjen, blant annet med oppkjøp, sier Hjulstad.

Citybox ble etablert av Martin Smith-Sivertsen, tidligere byrådsleder i Bergen. Han eier i dag 73,5 prosent av aksjene i selskapet, mens Hjulstad har en eierandel på 12,2 prosent. På eiersiden finner vi også Herman Friele.

Citybox åpnet sitt første hotell i 2006 i Bergen.

Powered by Labrador CMS