Ikke denne gangen heller
En stor konvertering i Groruddalen får nei fra planmyndighetene, Neptune Properties er igjen involvert.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
Forslagsstiller er Lindeberg Utvikling AS, om vil omregulere Jerikoveien 1-7 fra gjeldende regulering for Lindeberg Nærsenter, til bolig og handel og med noe kontorarealer. Lindeberg ligger på Groruddalens østside, ovenfor Furuset, på høyre side av E6 oppover.
Lindeberg Utvikling AS er eid med 50 prosent av Inger Mette Fjeldstad gjennom aksjeselskap og med 50 prosent av Neptune Properties AS. Sistnevnte har gjort det til en vane å fremme planforslag som planmyndighetene ikke kan akseptere. Lindeberg Utvikling representerer også eierne av Lindeberg Nærsenter, NorgesGruppen. Nærsenteret skal nå revitaliseres (se illustrasjon).
41 000 m2Totalt vil Lindeberg Utvikling på det 21 mål store planområdet føre opp 27 960 kvadratmeter over terrenget, 13 280 kvadratmeter under terrenget, til sammen 40 690 kvadratmeter. 6520 kvadratmeter av den eksisterende bygningsmassen skal opprettholdes. Dette skal fordeles på 232 boenheter, med en samlet utnyttelse på 207 prosent. De foreslåtte byggehøydene varierer fra 4 til 12 etasjer.
Inntil 3000 kvadratmeter er satt av til forretningsarealer, 2060 kvadratmeter til tjenesteytende næringer. Utviklerne vil rive dagens T-banestasjonsbygg og helsesenterbygning og erstatte dette med tre nye boligblokker, og i tillegg altså noe næringsarealer.
Parkeringskjeller for bolig og handel legges i den nordvestre delen av planområdet, med innkjørsel fra Jerikoveien. Det skal etableres en rundkjøring for buss, biler og vareleveranse ved inngangen til Lindeberg Senter. Dagens bussbom foreslås avviklet, og utviklerne vil at Jerikoveien og Lindebergveien skal åpnes for gjennomkjøring.
29 000 m2Plan- og bygningsetaten anbefaler altså ikke planforslaget og stiller derfor som vanlig med et eget alternativ. Etaten har i sitt alternativ tatt ned de totale arealene til 29 200 kvadratmeter i ny bebyggelse, hvorav 20 200 kvadratmeter over terrenget.
Planmyndighetene er positive til at det kan bygges boliger rundt T-banestasjonen på Lindeberg. Etaten er imidlertid negativ til både de foreslåtte byggehøydene, utnyttelsen og omfanget av planforslaget. Utnyttelsen og byggehøydene i planforslaget vil ifølge Plan- og bygningsetaten føre til at eksisterende bo- og områdekvaliteter reduseres.
Etaten mener at et revitalisert Lindeberg Torg vil være svært positivt for å sikre en attraktiv møteplass i området. Men det såkalte Områdeløft Lindeberg har et lokale på 100 kvadratmeter som brukes hyppig, og dette lokalet er ikke sikret videreført i forslaget fra Lindeberg Utvikling.
Illustrasjon: NorgesGruppen