BOLIGUTVIKLING: De nye eierne vil ha leiligheter på denne tomta.
Foto: Glen Widing
Obos solgte supersentral tomt i Oslo sentrum
Eiendommen er en parkeringsplass med rammetillatelse for oppføring av et kontorbygg på 5.200 kvadratmeter.
– Det er et stort behov for studentboliger i Oslo, og vi mener eiendommen kan egne seg godt for dette. Vi vil derfor jobbe videre med et mulig studentboligprosjekt, sier administrerende direktør Svein Hov Skjelle i Stiftelsen Anker som har kjøpt tomta.
Stiftelsen trådte i mai inn i bud gitt av Sequoia Utvikling. Siden har de og Obos Eiendom hatt en rask og effektiv prosess for gjennomføring av transaksjonen ifølge en pressemelding.
– Vi heier på Stiftelsen Anker og aktører som bidrar med studentboliger i Oslo. Christian Krohgs gate 35 har en god beliggenhet for nye studentboliger og kan være et positivt bidrag i det vanskelige boligleiemarkedet i Oslo. Denne delen av byen trenger studentboliger mer enn kontor for å utvikle et attraktivt sentrum, sier konsernsjef Daniel Siraj i Obos.
Christian Krohgs gate 35 er nabo til gamle Oslo Legevakt i Storgata som har Ankerløkka på andre siden.
– Vi har de seneste årene investert betydelig på Ankerløkka og har der 1.266 studentboliger som i stor grad er pusset opp. Vi har også oppgradert Anker Hotel, uteområdene og reetablert Ankertorget. Vi ønsker å bidra til videre positiv utvikling av nærområdet, poengterer Skjelle.
Fikk nei til kontorer
I 2019 skrev Estate Nyheter at Obos Eiendom hadde planene klare for et kontorbygg på over 6.000 kvadratmeter i Christian Krohgs gate 35. Tre år senere avslo imidlertid Plan- og bygningsetaten søknaden, blant annet av hensyn til de nærmeste naboleilighetene.