– Veldig behagelig

Mye taler for fortsatt gode tider for næringseiendom.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Akershus Eiendom hadde torsdag morgen sin store halvårlige presentasjon foran over 300 fremmøtte på Hotel Continental. Boligmarkedet var som tidligere skrevet et spesialtema for anledningen, mens Star Wars-figurene fra i vår var byttet ut med mer byggmester Bob-inspirerte illustrasjoner, det vil si det var Lego-byggmestere i ulike varianter.

Analysesjef Ragnar Eggen (bildet) og kollegaene i Akershus Eiendom konstaterer at tilgangen på egenkapital i det norske markedet for næringseiendom er god, og det lave rentenivået hjelper alle.– Ingen går konkurs, ingen får trøbbel. Hvis dette fortsetter, blir det veldig behagelig fremover, sa han til de mange fremmøtte.

All time highAnalysesjef Jo W. Gullhaugen i Union Gruppen har pekt på at normalmarkedet i år med transaksjoner opp til 600 millioner kroner ender opp med rekordhøye volumer.  Eggen var inne på noe av det samme temaet.

– Vi føler at 2016 er like bra som 2015, sa analysesjefen, med henvisning til de mange transaksjonene i år. Så langt har Akershus Eiendom talt opp 175 transaksjoner over 50 millioner kroner.

Den store forskjellen fra fjoråret er fraværet av de store porteføljesalgene, og Akershus Eiendom har nå justert ned årsvolumene fra 75 milliarder kroner til 65 milliarder. Dette, til tross for at vi i oktober nærmer oss en omsetning på nærmere 50 milliarder kroner.

Uteblitt– Vi trodde på flere porteføljesalg, men har ikke sett eksempler på det, begrunnet analysesjef Eggen nedjusteringen.

Når det gjelder kontorledighet, har Akershus Eiendom ved inngangen til fjerde kvartal en ledighet i Oslo-regionen på 7,1 prosent. Denne ledigheten ventes å ligge på 7 prosent neste år, for så å falle til rundt 6 prosent i 2018-2019, som er høyere enn de estimerte 5 prosentene i vår.

Den estimerte økte ledigheten skyldes at Statistisk sentralbyrå har revidert ned anslaget for sysselsettingsveksten fremover. – Men i det lange bildet er ledigheten gått ned siden 2011, sa Eggen.

Minimum 100 000 m2Konvertering av næringseiendom i hovedstaden ventes å ligge på 100 000 kvadratmeter i året, men med en stigende tendens. Akershus Eiendom har ellers tatt ned anslaget for nybyggvolumene i 2018 fra 175 000 kvadratmeter til 150 000 kvadratmeter. – Man rekker ikke å bygge mer, var dommen fra Eggen.

En annen observasjon er at leietakerne vil til de sentrale områdene av byen.– Mange vil til sentrum og er villige til å betale for det. Sentrumsledigheten faller til under 4 prosent, spår Eggen.

Powered by Labrador CMS