For øyeblikket ligger det 15 fjellhytter på Finn.no med et prisforlangende på mer enn ti millioner kroner. Med en prisantydning på 45 millioner kroner er Skarvegløtt, som ligger ved Hallingskarvet på Geilo, den desidert dyreste.
Hytten, som oser av luksus og er på over 600 kvadratmeter, har imidlertid blitt forsøkt solgt med jevne mellomrom helt siden 2008.
– For hytter i dette segmentet er det et eget markedet, og dette markedet er ikke dårligere eller bedre enn det har vært, sier megler for Skarvegløtt, Miguel Vivot Sørholt.
I fjor ble det nemlig ikke solgt en eneste fjellhytte for over ti millioner kroner. Sørholt har med andre ord en utfordrende jobb foran seg.
Ned med 15 millionerDa hytten Skarvegløtt lå ute for salg i 2008 hadde den et prisforlangende på 65 millioner kroner. Ingen ble fristet den gangen heller.
– Vi har hatt en del interesse, men så langt har vi ikke fått inn noen bud, sier Sørholt.
Da hytten ble bygget i 2003 skal byggekostnadene ha vært på rundt 45 millioner kroner, altså det samme som den selges for i dag.
Les også: Vil ha hytteby i Stryn
– Jeg tror kanskje den kostet mer også å bygge, sier Sørholt som påpeker at i løpet av de 25 årene han har jobbet som megler, så har han solgt mange av de dyreste objektene i landet.
– Og dette er noe av det råeste jeg har sett i løpet av de 25 årene jeg har jobbet med å selge de dyreste objektene i markedet, gjentar Sørholt.
Les også: Kjøpers marked
Eies av pappvin-millionær Et salg er med andre ord ingen særlig god butikk for eier av hytten.
– Dette er en selger som ikke trenger å selge, men han bor i hovedsak i utlandet og hytten blir ikke brukt så mye. Det blir da et spørsmål om hvor mye penger man skal ha bundet opp i et objekt som ikke blir brukt, sier Sørholt.
Det er Steinar Mikkelsen som bygde palasset under Hallingskarvet, som sto stod ferdig i 2003. På slutten av 90-tallet ble han kjent i finans-Norge som direktør i det fallerte spillselskapet Global Money Games. Da boblen brast, sluttet Mikkelsen i jobben.
Les også: Dæhlie møter motstand i Åre
Virkelig rik har Mikkelsen imidlertid blitt på pappvin. I 2000 solgte han en større aksjepost i drikkevareimportselskapet Scandinavian Beverage Group. Mikkelsen satt igjen med pene 250 millioner kroner.
Færre kjøpereSørholt som har lang erfaring med å selge hytter i dette prisleiet mener at selv om markedet ikke har endret seg i verken positiv retning, så har antallet kjøpere blitt mindre.
– Mange av de aktørene som kjøpte slike hytter er borte. Meglerne har enten mistet jobben sin eller i det minste har de mistet store deler av inntekten sin. Det er ingen tvil om at det er færre potensielle kjøpere i dette markedet enn det har vært, sier Sørholt.
Les også: Eventyrlig hyttesalg i saftbygda
Han er imidlertid sikker på at han klarer å selge hytten, selv om flere andre meglere har forsøkt tidligere uten hell.
– Dersom jeg tar inn et objekt, så har jeg alltid tro på at jeg får solgt. Er jeg uenig i prisen som settes på objektet så tar jeg det ikke inn. Jeg har ikke råd til å bli kjent for ikke å lykkes med salgene. Det er viktig for meg at jeg tar betalt for den jobben jeg gjør og at jeg lykkes, sier Sørholt.