TUNGT: Malvik Senter har slitt med høy ledighet, noe Norli Libris mener kostet dem dyrt. Foto: Google Street View.
Fersk dom ryster kjøpesentrene (+)
En fersk dom i Sør-Trøndelag tingrett kan få stor betydning for kjøpesentrene. En leietaker kunne heve leiekontrakten på grunn av høy ledighet i senteret.
Det er bokhandelkjeden Norli Libris som har vært i retten mot gårdeier Malvik Senter (og senterets eier Chester AS, som eies av Wahl Eiendom). Saken handlet om leiekontrakten som ble inngått i desember 2016 for et butikkareal i senteret. Leiekontrakten løper fra april 2017 til 31. mars 2020 og er uoppsigelig i leieperioden. Det ble avtalt en minimumsleie, som i dag utgjør 500 000 kroner i året, og en årlig omsetningsbasert leie som slår inn etter en viss omsetning. I tillegg skal Norli Libris betale felleskostnader, markedsføringsbidrag og administrasjonskostnader.
Prisen er eks mva og betaling gjøres per faktura. Ved utløp av prøveperioden går abonnementet automatisk over i et årsabonnement dersom det ikke sies opp.