Advarer boligselgere

Publisert Sist oppdatert

– Det kan bli dyrt ikke å bruke megler, sier avtroppende leder i Norges Eiendomsmeglerforbund, Christian Vammelvold Dreyer til Estate Nyheter.

Flere aktører i markedet, deriblant BA24.no, tilbyr boligselgere bistand for en slikk og ingenting.

– Stadig flere selger egen bolig privat. Den private andelen av boligmarkedet øker jevnt, og er per i dag på rundt 3,5 prosent. Til sammenlikning ligger privatandelen av hytte/fritidsboligmarkedet rundt 8,5 prosent, sier daglig leder Pål Høyem i BA24.no.

Kontroll på kostnadeneHan råder boligselgere til å ta hele eller deler av salgsprosessen på egenhånd.

– Man kan enkelt og trygt utarbeide et prospekt, legge ved bilder og dokumenter, annonsere på Finn.no, håndtere visninger, budrunde, laste ned til salgs- og visningsplakater m.m. Alt dette for kun kr 5.000,- og man forplikter seg ikke til ytterligere kostnader. Dermed får man som privatperson full kontroll over kostnader.

Les også: 200 færre meglerforetak

– Man slipper å forplikte seg til en avtale i form av et tradisjonelt eiendomsmeglingsoppdrag, og dermed risikere store kostnader for markedsføring av boligen, og til sist sparer man betydelige beløp ved å ta enkelte oppgaver selv, sier Høyem, og legger til at selger bør få hjelp til kontraktføring og oppgjør.

– Tiltak fra myndighetene har effekt. Etter reguleringen i 2010, ved “Forskrift om tilgang til boligannonsering på internett gitt med hjemmel i konkurranseloven §14”, har det vært behov for verktøy som lar privatpersoner enkelt selge sin bolig på internett, opplyser Høyem.

Les også: Rekordhøye boligutleiepriser

Enorme prisforskjellerDreyer opplyser at snittprovisjonen i Norge ved salg av bolig gjennom medlemmer av Norges Eiendomsmeglerforbund ligger på 43 000 kroner.

– De aller fleste forstår viktigheten av å bruke megler, både for å oppnå best mulig pris og for å få gjennomført en trygg handel, mener Dreyer.

– Hva ligger den prosentvise provisjonen på i snitt?

– Jeg vil ikke gå inn på prosenter. Vi kan ikke generalisere. Det er hard konkurranse blant meglerne – og store prisforskjeller – og det er derfor viktig for selger å innhente pris fra flere meglere, sier Dreyer.

Les også: Vil bygge 250 boliger

Hvis du selger en bolig som er verdt fra tre til fem millioner kroner gjennom det etablerte meglersystemet, blir meglerkostnaden raskt sekssifret.

– En megler med 30 års erfaring tar seg naturlignok bedre betalt enn en som kommer rett fra eiendomsmeglerstudiet på BI, sier Dreyer.

Powered by Labrador CMS