FERDIG: Dette store anlegget er bygget for fremtiden.
Knut Neerland
Møller Eiendom klare med kjempeanlegget i Drammen
Bygde stort med tanke på stor vekst i fremtiden.
Mandag markerte Møller Eiendom ferdigstillelsen av sitt første store utviklingsprosjekt på Drammen havn, sammen med leietaker Harald A. Møller.
Svend Haugs gate 13 er et moderne billogistikkanlegg som måler 41.500 kvadratmeter og har plass til 1.150 biler. Der er det plass til mottak, klargjøring og utsendelse av 40.000 nye biler i året.
– Vi har valgt å bygge stort fra starten av, slik at anlegget er rigget for vekst i mange år fremover. I vår bransje måles vi på ledetid. Derfor er anlegget designet for å håndtere bilene med så få forflytningspunkter som mulig, sier importørens logistikkdirektør Arne Lorvik.
Anlegget har blant annet en 35 meter lang vaskegate med en kapasitet på 30-40 biler i timen. Vaskevannet renses til en gjenbruksgrad på over 80 prosent. Tak og fasade er kledd med solcellepaneler.
Bygget kan dermed produsere over 750.000 kWh strøm årlig – tilsvarende strømforbruket til mellom 35 og 45 eneboliger. Overskuddet lagres i batterier og selges ut på det offentlige nettet.
– Dette er et bygg som både er sikret godt mot klimaendringer og mer ekstremvær i fremtiden, og som samtidig bidrar til å bekjempe rot-årsakene med bærekraftige løsninger på flere viktige områder, sier administrerende direktør Andreas Jul Røsjø i Møller Eiendom.