– Slutt på enkle penger

Det er slutt på tiden da eiendomsinvestorene kunne tjene gode penger på verdistigning og lavere yield. Nå må det jobbes for pengene.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Det er CB Richard Ellis’ globale sjeføkonom Ray Torto som slår fast at yieldfesten er over i eiendomsmarkedet. Nå må pengene tjenes på god forvaltning, drift og økende leieinntekter.

– De enkle pengene er blitt tjent i eiendom. Har man ikke klart å tjene penger de siste fem årene, bør man nok finne seg en annen bransje, sa Torto til et hundretall tilhørere på eiendomskonferansen MIPIM i Cannes (bildet).

Torto beroliger imidlertid dem som er redd for at det nå går rett i utforbakke for dem som sitter på eiendom.

– Vår analyse av økonomien er at vi ikke er i en resesjon. Vi tror uroen i kredittmarkedet vil legge seg i løpet av tre til seks måneder. Spreadene på lån til næringseiendom er på irrasjonelle nivåer, eiendomsmarkedene er tross alt gode, sier Torto før han siterer John Maynard Keynes:

– Problemet er at markedet kan være irrasjonelt lengre enn du kan være solvent, sier sjeføkonomen.

Powered by Labrador CMS