DRASTISKE TILTAK: Lars Jacob Hiim i Boligprodusentene etterlyser drastiske tiltak for å få opp boligbyggingen.
Foto: Kilian Munch
– Den positive starten har stoppet opp
Salget av nye boliger falt klart i april, men påsken kan være én forklarng.
Ferske tall fra Boligprodusentenes Forening viser at salget av nye boliger falt 20 prosent i april 2025 sammenlignet med april 2024.
– Den positive starten av 2025 har stoppet opp, konstaterer adm. direktør Lars Jacob Hiim i Boligprodusentene i en pressmelding.
– Avlyst rentenedgang, handelskrig, økte byggekostnader og utflating av bruktboligprisene hadde umiddelbar effekt på boligsalget i slutten av mars og begynnelsen av april, fortsetter han.
Stor usikkerhet
Men påsken i fjor var i månedsskiftet mars-april, og år i april. Sammenlignes mars og april 2024 og 2025, er salget på samme nivå. Boligprodusentene mener likevel at trenden i april er svak. Situasjonen i nyboligmarkedet preges av stor usikkerhet om utviklingen fremover.
Hiim sier den langvarige og krevende situasjonen for boligbyggingen er svært alvorlig. Det gjelder både for de som trenger eller kommer til å trenge bolig de neste årene, men også alle bedriftene som livnærer seg av boligbygging.
Og regjeringen har som kjent et mål om igangsetting av 130.000 boliger før 2030.
Krevende
– Dette blir krevende dersom vi ikke raskt får fart i boligbyggingen. Regjeringen har foreslått noe økte midler til Husbanken og digitalisering i revidert nasjonalbudsjett. Men det trengs langt mer kraftfulle tiltak for å komme i nærheten av målet, påpeker Hiim.
Så langt i år er det solgt 5844 boenheter. Det er 20 prosent over tilsvarende periode i fjor. Salget av nye eneboliger er 22 prosent over fjorårsnivåene. Salget av nye leiligheter viser en oppgang på 24 prosent fra januar til april i fjor. Ved utgangen av april var det solgt 1267 eneboliger, 1376 småhus og 3201 leiligheter.
Totalt antall solgte nye boliger de seneste tolv månedene er 15.636 enheter. Det er 16 prosent over forrige tolvmånedersperiode, men 47 prosent under beregnet boligbehov.
Vil ha leiligheter
Det er spesielt salget av leiligheter som går bra. Et antall på 8758 nye leiligheter er 33 prosent over forrige tolvmånedersperiode.
Så langt i år er det igangsatt 4022 boenheter. Det er 23 prosent over nivåene fra 2024. For leiligheter er oppgangen på hele 42 prosent over perioden fra januar til april 2024.
Fra april 2024 til april 2025 ble det igangsatt 14.636 boenheter. Det er 6 prosent over forrige tolvmånedersperiode, men 50 prosent under beregnet boligbehov. Dette behovet er av Prognosesenteret anslått til 29.450 nye enheter i året.
For eneboliger viser tallene en nedgang, mens det er en klar oppgang for leiligheter. Antallet her er 8398, 29 prosent over forrige tolvmånedersperiode.