Grensesprengende akt

Du tror kanskje at akvareller bare er små, søte blomsterbildertil å henge over sofaen? Det tror du ikke lenger når du har sett Manfred Chamay Oberbauers bilder. Han sprenger akvarellens grenser med sine fargesprakende akt-bilder.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Manfred Chamay Oberbauer lager store akvareller – opptil en meter og større. Da blir akten på en måte overført i en større sammenheng slik at akvarellen framstår som et maleri. Derfor passer Ober-bauers kunst også i store rom. Bildene forener det figurative – akten – med det abstrakte. Fargene, spillet mellom dem og Oberbauers lekne strek gir assosiasjoner utover bilderammen.

Dynamisk og risikabelt

Oberbauer er en østerisk maler som i mange år har bodd og virket i Norge. Det er akvarellen som er hans spesialitet – denne krevende formen som ikke tillater feil. Man kan vanskelig male over en akvarell slik man kan gjøre med et oljemaleri. Det faktum at han arbeider i stort format, gjør arbeidene hans enda mer beundringsverdige. ? Det er mye vanskeligere å jobbe med store flater. Man får ikke den nødvendige distansen til bildet. Men jeg har ambisjoner om å jobbe stort, forklarer Oberbauer. I de forte risikofylte skissene er akvarellteknikken full av dynamikk og sterke fargekontraster, hvor hver beve- gelse får stor betydning. Oberbauer har en behagelig uttrykksform.? Han er veldig ekspressiv. Uttrykksfull, men samtidig følsom, sier daglig leder Kristin Bonnevie ved «Albin Upp» Galleri og Kunstkafe. Hun fremhever Oberbauers presisjon i akten.

Selvlært

? Man kan se på akten hans at de ikke er fullendte – slik de fleste av oss heller ikke er det. Bildene er harmoniske og fram- står som ærlige, sier Bonnevie. Oberbauer er stort sett selvlært. Han riktignok tatt en del kurs, men har aldri gått på noe akademi. Sin egen stil har han funnet fram til gjennom grundig og nøysomt arbeid gjennom mer enn 15 år. De som kjenner til Oberbauer fra før, husker kanskje spesielt landskapsbildene hans. Han reiser mye – ofte med sykkel og telt – for å være fri og frank. Landskapsbilder lager han frem- deles fra sine reiser i fjerne og nære strøk, men de er blitt mer abstrakte enn før. Nå jobber han mer og mer med akt. Han utvikler bildene utfra raske skisser.? Akt fascinerer meg mest for tiden. Jeg lager bilder med utgangspunkt i flere raske skisser. Gjennom akvarellene prøver jeg å uttrykke ting som opptar meg eller provoserer meg, forklarer Oberbauer. Gjennom kunsten håper at han også kan klare å provosere oss – eller iallefall å fange vår interesse en liten stund. Og det klarer han.

Powered by Labrador CMS