Dette er nye Lillestrøm

Publisert Sist oppdatert

 

Skyline med 10 etasjer, hotell og byport. Dette er hva politikerne i Lillestrøm skal ta stilling til i kveld. Da skal nemlig Kvartal 8 med Torvet og Jernbanetomta opp til førstegangsbegandling i Hovedutvalg for teknisk sektor (HUT).

Ifølge Romerikes Blad har lederen for Hovedutvalget,  Ulf Erik Bakke (Ap),lite å bemerke til forslaget.

Les også: Vil ha mer fortetting

Les også: Bygge-boom i vente

– I tråd med våre ambisjoner– Dette gir en mye sterkere urbanisering av sentrum enn hva vi har sett hittil. Helt i tråd med våre ambisjoner om å la byen vokse innenfra og ut, ikke klatte utover, sier Bakke.

– Forslaget som foreligger nå er i tråd med det Høyre har ment lenge. Vi mener dette vil være et positivt bidrag for bybildet i Lillestrøm, sier Øyvind Tronier Halvorsen(H), medlem av HUT.

Med mindre det kommer store protester, vil forslagene komme opp i kommunestyret i løpet av januar og februar 2014.

Les også: Har slått seg opp på hvite herskapsboliger i Lillestrøm

Les også: Furuseth satser 250 millioner på Jessheim

Les også: Bønder vil ha signalbygg

Les også: Satser ved E6

– En balansegang– Høydeparagrafen vår utfordres hele tiden. En utbygger vil si at politikerne er med å presse boligprisene oppover, for det koster selvfølgelig penger å gjøre disse grepene. Men det er en balansegang, å klare å få nok tilbake til samfunnet, samtidig som vi ikke ødelegger for at det er interessant å bygge, sier Ulf Erik Bakke til Romerikes Blad.

Obos Forretningsbygg står sentral i den skisserte utbyggingen. Obos ønsker å gi Lillestrøm en byport i Jernbanegata. Opprinnelig var denne byporten planlagt med en høyde på ti etasjer, men prosjektet er nå tatt ned til ni etasjer.

Powered by Labrador CMS