550 MILL: Transaksjonen er basert på en brutto eiendomsverdi på 550 millioner kroner.

Skanska kjøper seg inn i dette prosjektet

Ombyggingen omfatter 21.200 kvadratmeter noen minutters gange fra Oslo S.

Publisert Sist oppdatert

Entra og Skanska har inngått en avtale om å etablere et 50/50 joint venture for å starte et ombyggingsprosjekt i Christian Krohgs gate 2 («CK2») i Oslo sentrum. Ombyggingen omfatter 21.200 kvadratmeter.

– Partnerskapet gir en kapitaleffektiv måte å realisere et prosjekt som ytterligere vil styrke områdets attraktivitet. Skanska vil fungere som totalentreprenør for prosjektet, med ferdigstillelse planlagt rundt årsskiftet 2029/2030, skriver Entra i en melding.

Som en del av transaksjonen vil Entra selge 50 % av aksjene i det eiendomseiende selskapet til Skanska. Transaksjonen er basert på en brutto eiendomsverdi på 550 millioner kroner (100 %-basis), noe som representerer en premie på 2,7 % i forhold til bokført verdi per tredje kvartal 2025.

I forbindelse med dette har Entra og Skanska inngått en ny leieavtale for ca. 7.500 kvadratmeter i CK2, med en varighet på 10 år fra prosjektets ferdigstillelse. Etter denne avtalen er CK2 35 % forhåndsutleid til Skanska. I tillegg vil Skanska forlenge sin leieavtale med Entra for sine nåværende kontorlokaler med om lag to år, frem til flytting til CK2.

Gjennomføring av transaksjonen og etablering av joint venturet er forventet i første kvartal 2026, med oppstart av prosjektet planlagt i andre kvartal 2026. Gjennomføring, og dermed alle avtaler inngått med Skanska, er betinget av at nødvendige regulatoriske godkjenninger innhentes fra Konkurransetilsynet.

Powered by Labrador CMS