105.000 KVM: Eiendommen har et bygningsareal på 105.000 kvadratmeter.

Eiendommen på Sandsli har leieinntekter på nesten 250 mill.

Equinor har langsiktig leieavtale med varighet til utgangen av september 2034.

Publisert

Sandsliveien 90 i Bergen er en av Norges desidert største eiendommer målt etter leieinntekter. Den har et bygningsareal på 105.000 kvadratmeter, og er leid ut på en langsiktig avtale til Equinor med varighet til 30.09.2034.

Regnskapet til Sandsliveien 90 AS viser at eiendommen i fjor genererte leieinntekter på  247,7 millioner kroner, som er en økning på 6,3 millioner kroner sammenlignet med 2024. Drifts- og administrasjonskostnadene var i 2025 på 5,7 millioner, som er 0,2 millioner kroner lavere enn i 2024. Hovedparten av kostnadene er eiendomsskatt.

Resultat før skatt ble på 181,3 millioner kroner (171,9).

Eiendommen eies av Equinor Pensjon, som er pensjonskassen for ansatte i Equinor og Equinor Asset Management. Formålet er å yte alders- og uførepensjon til medlemmer og etterlattepensjon til ektefelle, registrert partner, samboer og barn.

I tillegg til Sandsliveien 90 eier Equinor Pensjon eiendommen Margrethe Jørgensens vei 13 (kontorbygg og p-plasser) i Harstad. Dernest kommer en forsyningsbase med hovedsakelig utendørs lagerplass utenfor Stavanger (Dusavika). Også disse eiendommene er utleid til Equinor.

Samlet hadde Equinor Pensjon leieinntekter på 285,9 millioner kroner i 2025.

Powered by Labrador CMS