Petter Sunde, forretningsutvikler region vest i JM.

Har planer om 850 nye boliger i Åsane

– Det er behov for flere attraktive boligprosjekter som kan bidra til å møte befolkningsveksten og samtidig styrke Åsane som et levende og urbant tyngdepunkt i Bergen nord, sier Petter Sunde, forretningsutvikler region vest i JM.

Publisert

Åsane Handelspark og JM bolig ønsker å utvikle et planområde på ca. 45 mål ved Liamyrane i Åsane. Planinitiativet som Vill Plan har sendt til Plan- og bygningsetaten i Bergen, legger opp til en full transformasjon av dagens handelsområde til et nytt, grønt og levende byområde med hovedvekt på boligformål.

– Eksisterende næringsbebyggelse rives i sin helhet, og det etableres en ny kvartalsstruktur som danner grunnlaget for en tydelig og bymessig organisering av området. Dette gir svært gode tomter for boligutvikling, med ettermiddagssol og utsikt over vannet, skriver arkitektselskapet i planinitiativet.

Bebyggelsen er strukturert slik at nye interne veier gir naturlig fortsettelse ut til omkringliggende boligstrukturer. Kvartalene skal ha varierte byrom, grønne forbindelser og åpne vannflater som gir rom for både opphold og gjennomgang.

Totalt planlegges det ca. 850 boliger, med innslag av nærservice og funksjoner som støtter et aktivt nærmiljø.

Planområdet.

– Vi har stor tro på boligmarkedet i Åsane, og ser et betydelig potensial for videre byutvikling i bydelen. Det er behov for flere attraktive boligprosjekter som kan bidra til å møte befolkningsveksten og samtidig styrke Åsane som et levende og urbant tyngdepunkt i Bergen nord, sier Petter Sunde, forretningsutvikler region vest i JM.

Han påpeker at det aktuelle prosjektet representerer en viktig transformasjon av et tidligere nærings- og industriområde til et nytt boligområde med gode bokvaliteter.

– Slike transformasjonsprosjekter er sentrale for å nå målene i Bergen kommunes arealpolitikk om fortetting, bærekraftig arealbruk og effektiv utnyttelse av eksisterende arealer og infrastruktur.

– Området har en svært attraktiv beliggenhet med nærhet til handel, service, arbeidsplasser og rekreasjonstilbud. Samtidig vil den fremtidige Bybanen styrke tilgjengeligheten ytterligere og bidra til å gjøre området enda mer attraktivt som bosted. Vi mener derfor at dette er et område med svært gode forutsetninger for langsiktig og bærekraftig verdiskaping, sier Sunde.

Hvilke boligtyper ser dere for dere?

– Prosjektet er fortsatt i en tidlig planfase, og det er derfor for tidlig å gå inn i detaljene. Ambisjonen er å utvikle et variert og fremtidsrettet boligtilbud med hovedvekt på leiligheter i ulike størrelser og priskategorier. 

– Vi ønsker å skape et boligområde som appellerer til flere målgrupper og livsfaser, og som kombinerer gode private boliger med attraktive felles uteområder. Nærheten til Liavannet gir stedet særlige kvaliteter som kan danne grunnlag for et grønt og identitetsskapende bomiljø med gode rekreasjonsmuligheter rett utenfor døren. Vi tenker også at området vil få noe næringsareal til ulike formål, svarer han.

Hva håper dere på med hensyn til fremdrift?

– Vi opplever at det er en økende aktivitet innen bolig- og byutvikling i Åsane, og det er positivt for en bydel som har et stort utviklingspotensial. Flere prosjekter er under planlegging eller gjennomføring, noe som bidrar til å skape ny dynamikk og investeringsvilje i området.

– Vår ambisjon er å gjennomføre planprosessen på en grundig og effektiv måte i tett dialog med kommunen og øvrige berørte aktører. Med den positive tilnærmingen dagens byråd i Bergen har til reguleringsarbeid, og forutsatt at prosessen følger forventet fremdrift, er målet å ha en vedtatt reguleringsplan innen fire til fem år, sier Sunde.

Powered by Labrador CMS