Neptune Properties ønsker å oppføre 3.200 kvadratmeter bolig fordelt på 6 bygg. (Illustrasjon: A-lab)
Vil kutte i boligprosjekt på Ullern
Plan- og bygningsetaten mener det blir for voldsomt med 5 etasjer i prosjektet til Neptune Properties i Åsjordet 1.
Neptune Properties har tidligere omregulert og ferdigstilt Hoffsjef Løvenskiolds vei 26. Prosjektet fikk navnet Ullern View og rommer 31 leiligheter.
Siden har Neptune kjøpt den 2,6 mål store nabotomten Åsjordet 1, hvor selskapet nå ønsker å oppføre 3.200 kvadratmeter bolig fordelt på 6 bygninger med 4-5 etasjer. Eiendommen er beliggende i umiddelbar nærhet til Åsjordet T-banestasjon.
– Tomten ligger svært nær kollektivtransport og med mulighet for gode boligkvaliteter som solforhold og utsikt. Tiltakshaver ønsker derfor å fortette eksisterende eneboligtomt med høyere utnyttelse, skrev A-lab i bestillingen av oppstartsmøtet for prosjektet.
Arkitektselskapet viste til at dette er i tråd med ny kommuneplan, hvor Åsjordet blir angitt som et prioritert stasjonsnært område. Dessuten er flere liknende prosjekter oppført de siste årene og under oppføring i dag.
A-lab påpeker også at nærområdet har blitt gradvis fortettet fra 70-tallet og frem til i dag, samt at bebyggelsen domineres av blokkbebyggelse i 4-5 etasjer med enkelte spredte eneboliger. Vest for Bjørnsletta skole er bebyggelsen fremdeles i all hovedsak eneboliger, mens bebyggelsen i sør mot Riksvei 150 preges av større skala og andre funksjoner.
Plan- og bygningsetaten (PBE) er enig i at planområdet er egnet til utbygging med en utnyttelse som ligger noe høyere enn småhusområdets. Etaten anser imidlertid at opptil 5 etasjer er for høyt sett imot eksisterende bebyggelse og landskap.
– Planområdet befinner seg ved Ullernåsens nedre del med skrånende terreng mot sør. Ullernåsen er en fremtredende kolle i Oslos bylandskap. Eksisterende bebyggelse forholder seg til terrengets fall på en god måte. Planforslaget skal også forholde seg til dette, mener PBE, som i område- og prosessavklaringen til oppstartsmøtet konkluderer med at både byggehøyde og tetthet er for høy.