Gutteklubbens Geir

Ikke noe meglerselskap i Norge greier å matche Akershus Eiendom på lønnsomhet. I år skal resultatet bli nærmere 10 millioner kroner, mer enn det dobbelte av fjoråret. I en slik posisjon kan man ta seg visse friheter. Administrerende direktør Geir Saastad (42) harbegynt å snobbe nedover. I hvert fall nesten.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Geir Saastad ser ut somen halvgardering påen tippekupong, der han sitter både med armer og ben i kryss. Vi befinner oss på Akershus Eiendom sitt møterom, adm. dir. har tatt tilhold bak et gedigent Hødnebø-bord.Resultatene kan tyde på at Geir Saastad ratter et av landets beste meglerselskap i eiendomsbransjen. Resultatene før skatt i Akershus Eiendom var bedre enn konkurrentene både i fjor og i forfjor.– I fjor var omsetningen ti millioner kroner, og resultatet før skatt 3,7 millioner kroner. Tallene for året før var henholdsvis 14,6 millioner kroner og 9,3 millionerkroner, sier Geir Saastad.– Ikke så gæernt det?– Nei.– Hvordan blir 1996?– Omtrent som for 1994. – Hva tar du deg ut i lønn og utbytte?– Det vil jeg ikke si noe om. Jeg tjener bra. Utenomsnakk og innskutte bisetninger er ikke karakteristisk for Geir Saastad. Sjefen for Akershus Eiendom blir da også beskrevet som uhyre effektiv. Han er både siviløkonom og advokat, og gjorde unna studiene på fem år. – Jeg kjørte ikke drosje i studietiden, er Saastads kommentar til hvordan han greide studiene på så kort tid.

Beste vest

Akershus Eiendom eies av Geir Saastad og Kristian LeerSalvesen. De overtok det tidligere Fearnley Finans Eiendom i 1992. Siden den gang har kompanjongene gjort seg kjent for å gjøre bra dealer med Oslos såkalte prestisjebygg. De siste to årene har Akershus Eiendom meglet 20 hoteller. Det var Akershus Eiendom som formidlet salget av Arthur Buchardts hoteller på Hafjell og i Kristiansand. Megling av vestkanteiendommer, kjøpesentra og hotellprosjekter er Akershus Eiendoms spesialitet.– Vi har da gjort noe på østkanten også. Nå arbeider vi en del med større lagerbygg på Alnabru, blant annet har vi leid ut ca. 60.000 kvadratmeter på Oslo Øst. Ingen skal si at vi bare kan vestkant, sier Saastad.– Vi begynte da markedet var på bunnen, og skal ikke gjøre feilene som mange gjorde på 80-tallet. Jeg ser en del likheter med markedet i dag i forhold til jappetiden, men forskjellen ligger i rentesatsene. I dag går det an å få et prosjekt til å gå rundt, og det er fremdeles en del å gå på når det gjelder prisene. Det gjelder både på leie og salg. Jeg tror bestemt vi vil oppleve en verdistigning på de fleste områder innenfor eiendom, sier Saastad.

Luxembourg

Geir Saastad er født i Oslo. Som 10-åring flyttet han til Bærum. Foreldrene drev egen tannlegepraksis, men sønnen valgte altså å gå en annen vei.– Det var aldri noe press for at jeg skulle bli tannlege. Å holde på nede i et gap…nei, helst ikke. At det til slutt ble eiendom var mer eller mindre tilfeldig.I 1984 innledet han et samarbeid med Atle Brynestad. Samarbeidet varte til 1989.Etter at Saastad avsluttet samarbeidet med Brynestad flyttet Saastad med familien til Luxembourg, hvor han etablerte et nytt selskap. Etter halvannet år i utlendighet var det tilbake til Norge igjen, og Akershus Eiendom ble en realitet.

Raske biler

Sin hustru Vibeke Simonsen har han kjent nærmest siden han gikk i kortbukser. Så vidt vi kan forstå, var det hun som tok initiativet til å bli kjent med sin kommende ektemann.– Dette var i 13-14-årsalderen, sier Vibeke. – Som småpiker flest var vi interessert i gutter. En avholdsforening i Bærum arrangerte en kunnskapstevling. På deltakerlisten så vi at det var masse gutter. Da meldte vi oss selvfølgelig på. Slik ble jeg kjent med Geir, og siden har vi holdt kontakten, sier Vibeke.Geirs historie er nesten lik: – Vi var 16-17 år, var vi ikke? Dèt forholdet varte i alle fall ikke mer enn et halvår, hehe.Gift ble de i alle fall, nærmere bestemt i 1977. Verre gikk det med avholdet. Det har faktisk gått så langt at Geir karakteriseres som vinkjenner.– Jeg er glad i vin. Vi reiser ofte til Frankrike for å prøvesmake vinhøsten, sist for noen uker siden. Far var med, det var en gave til hans 70-årsdag.Ekteparet Saastad har døtrene Kristin(17), Marianne (15) og Solveig (11). Det er ikke alt for lang tid før eldstedatteren tar førerkortet, og som fedre flest har Geir begynt å bli redd for bilen sin. Det har han god grunn til. Pappas bil er en Golf VR6, og er top-of-the-line-utgaven av Golf GTI. Et skikkelig leketøy med et par hundre hestekrefter. Men neppe noen passende ungdomsbil.– GTI-sjåfører er som regel blant UP?s faste kunder?– Jeg har ikke fått noen fartsbøter i Norge.– Men i Luxembourg ble det temmelig mange?– Yes. Men da kjørte jeg BMW 750. Tolv sylindre, sier Saastad og ser ut som om han mimrer lyden fra en slik svulstig kraftpakke.

Bevisst

Saastad kjører gjerne «casual» i antrekket når han er på jobb. Høyhalset genser, fløyelsbukser og fargeavstemte sokker er sjelden kost blant sjefer i eiendomsbransjen. Det virker nesten som et forsøk på å snobbe nedover. Et ikke alt for vellykket forsøk, spesielt ikke så lenge genseren bærer et eksklusivt og trendy Ralph Lauren-merke. I bransjen er Saastad kjent for å ha et bevisst forhold til hva han omgir seg med. «Typisk vestkantgutt», er gjengangeren.Familien Saastad er bosatt på Jar i Østre Bærum. I enden av blindveien Capralhaugen bor familien godt i en romslig villa. Huset er bygget i en nasjonalromantisk stil med villmarkspanel og skifer på taket, mens dobbeltgarasjen er belagt med torvtak. Faktisk er huset på størrelse med et lite herberge.– Jeg vet ikke hvor stort det er. Rundt 330 kvadratmeter, kanskje, sier Saastad. Hagen er så omfangsrik, at det ikke er mulig å rope fra den ene enden til den andre. Derfor har mor og far Saastad latt montere en svær skipsklokke på den ene husveggen, slik at barna kan ringes inn når aftensmaten serveres.– Hagen er ikke så svær, og det er i hvert fall ikke av den grunn skipsklokken henger der. Den stammer fra et skip som min kone var gudmor for i sin tid. Eiendomssjefen er forøvrig en habil golfspiller. Han har et handicap på 20, og har medlemsskap på Bogstad. En vond rygg har satt et ytterligere handicap på spillet, «uheldig nå som kona har tatt green card». Men Saastad er opptatt av å holde seg i form, og bruker mye tid på å svømme, sykle eller gå på ski. Sistnevnte gjerne på Norefjell, hvor familien har leilighet.Glad i sigarer er han også, selv om røkingen begrenser seg til helg. Av sin hustru har han fått en humidor, som er en spesiell sigarkasse med innebygd luftfukter.– Du, jeg synes ikke noe om den snobbekarakteristikken du ønsker å gi meg. Jeg er ikke enig i den, sier Geir Saastad på slutten av intervjuet.– Neivel. Er det en Rolex du har på armen?– Heh. Det er det, ja.

Powered by Labrador CMS