Må hente mer utenfra

Storebrand Eiendom AS mer enn doblet resultatet fra 2012 til 2013 og vil nå satse mer på eksterne investorer.

Publisert Sist oppdatert

Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.

Storebrand Eiendom er et eiendomsforvaltningsselskap som utfører både eiendoms- og porteføljeforvaltning. Forvaltningen gjennomføres både for selskaper i Storebrand-konsernet, samt eksterne investorer. Den største kunden er Storebrand Eiendom Norge, inklusive døtre. Storebrand Livsforsikring er eneeier i Storebrand Eiendom.

Årsberetningen til selskapet for 2013 viser at inntektene steg fra 95,8 millioner kroner i 2012 til 102,9 millioner i fjor. Økningen forklares i årsberetningen med honorarer knyttet til salgstransaksjoner i 2013.

Kostnadene var imidlertid klart ned som følge av lavere varekostnader, fra 70,8 millioner kroner til 47,2 millioner, slik at driftsresultatet mer enn doblet seg i perioden fra 25 millioner kroner til 55,7 millioner. Før skatt var resultatet opp fra 27,8 millioner kroner til 56,8millioner.

Storebrand selv begrunner resultatforbedringen primært med reduserte lønnskostnader på 7,8 millioner kroner, økte honorarer og en inntektsføring knyttet til planendring i pensjoner. På den andres siden inneholder fjorårets resultat omstillingskostnader på 7,5 millioner kroner. Det er nå 29 ansatte i selskapet.

Ledende ansatte i Storebrand Eiendom har avtale om prestasjonsavhengig bonus, der 50 prosent av tildelt bonus utbetales kontant. Adm. direktør Anders Berggren (bildet) hadde per 31. desember tjent opp 1,14 millioner kroner i bonus i selskapet. Samle honorar til Berggren i fjor var 3,1 millioner kroner, hvorav en bonus på 396 000 kroner.

Totalbalansen i Storebrand Eiendom på 95 millioner kroner utgjøres i hovedsak av bankinnskudd og kontanter på 63 millioner og kundefordringer på 24 millioner. Konserngjelden er på 52 millioner kroner. Egenkapitalandelen i selskapet var ved utgangen av fjoråret på 14 prosent.

Om fremtidsutsiktene heter det at styret forventer en generell positivt markedsutvikling for eiendom i årene som kommer. Selskapet tilpasset seg i 2013 et noe lavere forvaltningsvolum for Storebrand Livsforsikring. Arbeidet med å øke forvaltningen for eksterne investorer gjennom Storebrand KS skal derfor prioriteres.

Den viktigste målgruppen er et økende antall pensjonskasser som vil øke eiendomseksponeringen, men selskapet ser også en økende interesse fra utenlandske selskaper.

 

Powered by Labrador CMS