Saga i Larvik. Foto: Jon Klasbu
BEST: Ingen bygning har fått bedre sertifisering

Dette er landets best sertifiserte kontorbygning

Saga er Norges første kontorbygg med Breeam Nor v6 Excellent.

Publisert

Med over 80 prosent score har Betonmast Buskerud-Vestfold og Fritzøe Eiendoms prosjekt Saga i Larvik oppnådd Breeam Nor v6 Excellent – som første kontorbygg i Norge etter den nyeste og strengeste versjonen av sertifiseringsmanualen.

– Vi hadde i utgangspunktet planlagt ambisjonsnivået Very Good, men besluttet tidlig å sikte høyere og leve opp til vår strategi om å være en engasjert byggherre. Resultatet er et miljøbygg i særklasse, med klar margin over kravet på 70 prosent – og tett opp mot Outstanding som krever 85 prosent, sier utviklingsdirektør Linda Brathagen i Fritzøe Eiendom i en pressemelding.

Saga er et kontorbygg på 10.000 kvadratmeter BTA med plass til 400 arbeidsplasser, personalrestaurant og utadrettet næringsvirksomhet på bakkeplan. Samt parkeringskjeller. Bygget er reist med bæresystemet Flexiwood – en hybrid av tre, stål og betong – som forener lavt klimaavtrykk med høy kostnadseffektivitet.

Dessuten er det tilknyttet både fjernvarme og -kjøling, samt et solcelleanlegg på taket med avtale for salg av overskuddsstrøm.

– Vi forvalter vi en lang historie om å bygge varig og for fremtiden. Å dokumentere vår høye ambisjon på bærekraft har blitt en faktor i denne strategien, påpeker Brathagen.

Powered by Labrador CMS