Liten frykt for leiemarkedet
Det er foreløpig liten frykt for utviklingen i leiemarkedet, i transaksjonsmarkedet er det større betenkeligheter.
Dette er en artikkel fra NE nyheter, som nå er blitt til Estate Nyheter. Redaksjonen.
På et seminar i regi av NE Kunnskap onsdag diskuterte adm. direktør Olav Line (bildet) i Norwegian Property, adm. direktør Frode Åsenden i Storebrand Eiendom, markedsdirektør Anders Solaas i Entra Eiendom og analysesjef Ragnar Eggen fremtidsutsiktene for norsk næringseiendom.
Oppsummert kan man si at det ser ikke verst for sentrale eiendommer langs kollektivknutepunkter. Det går imidlertid mot en større todeling av markedet, og en forverring i bankenes finansieringstilgang kan dempe aktivitetene i transaksjonsmarkedet.
Lite påvirket– Etterspørselen etter leie av lokaler er relativt lite påvirket i Oslo og regionbyer som Bergen, Trondheim og Stavanger. Jeg er mer bekymret for bankene, som må styrke egenkapitalen. Det kan påvirke transaksjonsmarkedet og verdibildet, innledet Olav Line.
Han har god føling med stemningen i utlandet, og utenlandske investorer er ifølge Line utrolig bekymret og tegner worst case-scenarier hele tiden.
– På den andre siden ser de Norge som en “safe haven” og et land som har stor motstandskraft mot det som skjer i resten av Europa. Det gjelder både den norske økonomien og norsk næringseiendom. sa Line.
Langs knutepunkteneMen markedet orienterer seg mot “prime”, altså toppsjiktet og kvalitet.
– De eneste eiendommene som er mulig å selge, er eiendommer med lange kontrakter og god beliggenhet. Neste år tror vi randsonene rundt Oslo får en begrenset leieprisvekst, men vi er positiv til eiendommer langs knutepunktene og Flytoget. Finansielt skal vi sikre oss en god ryggrad, sa Line om strategien til Norwegian Property for 2012.
Frode Åsenden tegnet heller ikke et dystert bilde av det norske markedet for næringseiendom, men men det store spørsmålet er hvordan psykologien ute vil påvirke det som skjer her hemme.
Frykter gjerdet– Men markedet kommer på mange måter til å se bra ut. Leieprisene er på vei oppover for de beste eiendommene. Veldig mye ser bra ut i det nasjonale bildet. Det verste som kan skje, er at investorene setter seg på gjerdet og venter, som de gjorde i 2008, men foreløpig ser det ikke sånn ut, sa Åsenden.
Anders Solaas kunne fortelle at også Entra Eiendom opplever en god etterspørsel etter lokaler.– Det er lav arealledighet i store byer. Det er en fordel for selskaper med lange kontrakter og solide leietakere, sa Solaas, vel vitende om at Entra nettopp er et slikt selskap.
Men leietakerne innfører nye arbeidsformer, og de er opptatt av fleksible og energieffektive løsninger.
Får lånRagnar Eggen understreket at lånekranen ikke er stengt igjen for solide bankkunder.– Gode aktører får fortsatt lån, fordi eiendom ses på som trygt. Men får vi en ny bankkrise, snakker vi om en helt annen situasjon. På leiesiden settes det ikke kontrakter som er lavere enn for tre måneder siden, sa analysesjefen.
Men det går altså mot en større todeling i markedet.– Forskjellen har aldri vært større for hva en bra eiendom er verdt og hva en mindre eiendom er verdt, hevdet Eggen.